9 | Хванг Уй Жо | Жанубий Корея | 2 |
10 | Моҳанад Али | Ироқ | 2 |
БАА футбол ассоциацияси 2031 Осиё Кубогини қабул қилиш учун ариза топширди.
Аниқроғи, бу ҳали расмий ариза эмас, балки фақатгина қизиқиш билдириш. Лекин бу биринчи ва жуда муҳим босқич. Мендаги маълумотларга кўра, Осиё Кубогини қабул қилиш учун расман Кувайт ва Индонезия даъвогарлик қилмоқда. Шарқий Осиё ёки Марказий Осиёдан (жумладан, 2019 ва 2027 йилги Осиё Кубогини ўтказишга даъвогарлик қилган Эрон) ҳали ҳеч қандай мамлакат рўйхатда йўқ. Қизиқиш билдириш учун охирги муддат – 28 февраль, яъни бир ҳафтадан кейин. Тақдим этилган мамлакатлар сони ошса, ажаб эмас.
Қизиқ жиҳати шундаки, БАА аввал ҳам икки марта – 1996 ва 2019 йилларда Осиё Кубогини қабул қилган. Агар 2031 йилги мусобақани ҳам ўтказиш имкониятига эга бўлса, бу бир мамлакат иккинчи бор иккита турнирни икки цикл оралиғида қабул қилишига иккинчи мисол бўлади. Илк бундай ҳолат Қатарда кузатилган, у 2011 ва 2023 йилги турнирларни қабул қилган, аммо бу Хитойнинг мусобақадан воз кечгани туфайли мажбурий қарор эди.
Агар БАА (ёки ҳатто Кувайт) 2031 йилги турнирга мезбонлик қилиш ҳуқуқини олса, бу кетма-кет тўртинчи марта араб мамлакатида ўтказилган Осиё Кубоги бўлади – БАА-2019, Қатар-2023 ва Саудия Арабистони-2027 мусобақаларидан кейин.
№ | Жамоа | Ў | О |
© STADION.UZ Барча ҳуқуқлар ҳимояланган. Сайт материалларидан тўлиқ ёки қисман фойдаланилганда веб-сайт манзили кўрсатилиши шарт. Ўзбекистон матбуот ва ахборот агентлигининг интернет-ОАВ гувоҳномаси №0917. Блогдаги материаллар учун блог эгаси, хабарлар остидаги фикрлар учун фойдаланувчининг ўзи жавобгар. |