ЕВРОПА / Футболчилар / Фикрлар
Германия терма жамоасининг Россия мундиалидаги муваффақитсиз иштироки ҳали-вери унутилмаслиги аниқ. Месут Озил ва Марио Гомес ортидан мамлакатнинг ўтган мавсумдаги энг яхши футболчиси - Тони Кроос ҳам бундестим билан хайрлашиш ҳақида ўйлади.
Хайриятки, у яқинда Евро-2020гача миллий жамоада қолишини эълон қилди. Ҳа, Ди Манншафтнинг оғир ҳолати ҳаттоки, энг хотиржам ва совуққон футболчиларга ҳам салбий таъсир ўтказган кўринади.
Ҳар ҳолда, «Реал» ярим ҳимоячиси жаҳон чемпионатидан кейин миллий жамоадаги кейинги фаолияти хусусида жиддий бош қотиргани ва кетиш вақти келгани ҳақида ўйлаганини очиқ тан олди.
Германия футбол иттифоқи эса, немислар Россиядан қайтишганидан буён Тонининг бу борадаги якуний тўхтамини кутаётганди. Табиийки, бош мураббий Йоахим Лёв шу орада матбуот орқали ва юзма-юз учрашувлар чоғи ярим ҳимоячини жамоада қолишга кўндириш пайида бўлди. Айтиш мумкинки, унинг саъй-ҳаракатлари самарасиз кетмади.
Тони Кроос баҳорда «Реал» билан кетма-кет 3-марта, фаолияти давомида эса 4-марта Европа Чемпионлар Лигаси ғолибига айланди.
Ўтган мавсум якунларига кўра, Кроосни германиялик энг яхши футболчи сифатида эътироф этишди.
Йоахим Лёв яқинда Германия футбол иттифоқи расмий сайти мухбирлари билан суҳбатда шундай деди: «Ҳа, Тони билан бир неча марта учрашдим, иккимиз етарлича гаплашдим. Мулоқотимиз самарали бўлгани ва Тони ўз хоҳиши билан миллий жамоадаги фаолиятини давом эттиришга қарор қилганидан хурсандман, албатта.
Демак, Евро-2020 йўлини ҳам бирга босиб ўтамиз. Ўйлайманки, Кроос бой тажрибаси ва савияси билан жамоамизга ҳали кўп наф келтиради. Умуман, Тони ёрқин шахс ва шунинг ўзи бундестимда муҳим футболчи эканлигидан далолат.
Қолаверса, майдон ва унинг ташқарисида ҳамон бирдек катта роль ўйнайди. Менимча, кўпчилик Тонига эҳтиёжимиз нақадар баландлигини ушбу фактларсиз ҳам яхши билади...».
Айтиш жоиз, Германия матбуоти олдинроқ Кроос миллий жамоадан кетишга қарор қилган дўсти Месут Озил билан бирдам бўлиш учун кетиш ҳақида ўйлаётганини баралла ёзганди. Лекин футболчининг ўзи бундай тахминларни қатъий оҳангда инкор этди.
Маълум бўлишича, «Реал» хавбеки Месут ва Германия футбол итифоқи ўртасидаги можарода уни умуман қўллаб-қувватлаган эмас. Крооснинг фикрича, Озил ирқчилик ҳақида сўз очиб, катта хато қилган. Яъни немис функционерларини ошкора айблаб, гўёки, мавжуд муаммонинг янада кенг қулоч ёзишига сабабчи бўлган ва бу иши аҳмоқлик билан тенг экан.
Кроос шунингдек, Оливер Бирхоффнинг сўзларини маъқуллади. Эслатма, бу мутахассис Месутни спорт натижалари туфайли терма жамоадан четлаштириш зарурлигини айтганди.
Қисқаси, Крооснинг айтишича, «Арсенал» вакили охирги йилларда ўйин нуқтаи назаридан чиндан ҳам, сезиларли даражада орқага кетган ва савия бўйича дейлик, жаҳон чемпионати талабларига жавоб бермасди:
Киритилди: 21:32, 07.09.2018. Ўқилди: 13780 марта. Фикрлар: 5 та.