ЕВРОПА / Футболчилар / Воқеалар
The Athletic хабарига кўра, "Манчестер Юнайтед"даги вазиятдан хабардор манбанинг фикрича, Эрик тен Хаг қўл остида жамоа уч ой ичида клубнинг одатдаги бир йиллик бюджетини ишлатиб бўлган.
2021 йилнинг сентабрида трансфер музокараларини бошлаш ўрнига, трансфер ойнаси ёпилгандан сўнг, "Манчестер Юнайтед" бу ишни 2022 йилнинг май ойида бошлади.
Эрик ярим ҳимоя ва ҳужум чизиғини кучайтиришни истаётганини инобатга олиб, иш имкон қадар тезроқ амалга оширилди.
Мураббий Антони учун "Aякс"га мурожаат қилишига шубҳа қилган эди, аммо бу номзод умумий маъқуллаши керак эди. "МЮ"ни Оле-Гуннар Сулшер бошқарганида, клуб скаутлари кўплаб ҳисоботларни тайёрлаган, уларга кўра Антони 25 миллион фунт (тахминан 28,8 миллион евро)га баҳоланганди.
2022-йил ёзи ўрталарида “Манчестер Юнайтед” “Aякс” билан музокараларни тўхтатди ва хусусий равишда 60 миллион фунт стерлингни (деярли 70 миллион евро) тўламаслигини маълум қилди.
Бироқ трансфер ойнасининг сўнгги кунларида "МЮ"да умидсизлик кучайди ва Тен Хаг таркибни кучайтиришни талаб қилди, шунинг учун клуб Aнтони учун 95+5 миллион евро тўлашга рози бўлди.
Тен Хаг, шубҳасиз, Антонини жамоада хоҳларди, аммо бундай харажатлар учун санкция юқоридан келган.
"Юнайтед" бошқарув тузилмаси ҳақида маълумотга эга бўлганларнинг таъкидлашича, трансфер ойнаси пайтида бир нечта директорлар назорат ва мувозанат билан шуғулланади, жумладан, бош молия директори Клифф Бати ва бош ҳуқуқ директори Патрик Стюарт, ҳозирда вақтинчалик ижрочи директор. Бу музокараларнинг секинлашишига олиб келади. Қўшма Штатларда яшовчи Жоел Гласер якуний розиликни беради.
Бироқ, баъзида тизим муваффақияцизликка учрайди, чунки танқидий дақиқаларда "Манчестер Юнайтед" футболчи учун кутилганидан кўпроқ пул тўлаши ва унинг бюджетини бузиши мумкин. Манбаларнинг таъкидлашича, клубда ўйинчининг қийматини баҳолай оладиган, пул сарфлаш ваколатига эга бўлган ёки жамоа қуришга яхлит ёндашадиган ҳеч ким йўқ.
"Манчестер Юнайтед"да Тен Хаг харажатлари клубнинг молиявий фейр-плей қоидаларини бузиш арафасида эканлигини англатарди, шунинг учун январ ойида футболчилар фақат ижарага берилиши мумкин эди. Бироқ, ечимлар учун скаутлар маълумотлар базасини кенгайтирмади ва амалга оширилган кўплаб трансферлар тасодифий бўлиб чиқди.
Бу мавсумда Антони "Манчестер Юнайтед" сафида 18 та ўйинда 0+0 кўрсаткичига эга.
Киритилди: 14:09, 22.12.2023. Ўқилди: 1735 марта. Фикрлар: 0 та.