«Динамо» «Нефтчи» «тўсиғи»дан ўта оладими?
Рукн: Шарҳлар ва Анонслар
Ўзбекистон Кубоги 1/16 босқич баҳслари доирасидаги марказий учрашув 20 март, якшанба куни Самарқанддаги «Динамо» стадионида бўлиб ўтади. Шу куни «Динамо» азалий рақиби Фарғонанинг «Нефтчи» жамоасига қарши саф тортади.
ШАРИПОВ – ФЁДОРОВ УЧРАШУВИ
Нимчорак финал босқичига йўлланма берувчи ушбу ҳал қилувчи тўқнашув олдидан меҳмонларнинг имконияти юқорироқ баҳоланаётган бўлсада, «Динамо» жамоаси ҳам янги мураббий қўл остидаги Самарқанддаги мавсумнинг очилиш учрашувида Олий Лига иштирокчиси «Нефтчи»га жиддий қаршилик кўрсатишга интилишини кутиш мумкин. Ушбу баҳсда Ўзбекистон терма жамоасининг Осиё чемпионига айланган собиқ футболчилари, ҳозирда мураббийлик курсисига ўтирган Илҳом Шарипов ва Андрей Фёдоров қарама-қаршилигини ҳам кузатиш мумкин. Фёдоров Фарғонада бир йилдан буён фаолият юритиб келаётган бўлса, «Динамо»да куни кеча иш бошлаган янги мураббийдан дарҳол натижа талаб қилиш қийин.
УСТУНЛИК РАҚИБ ТОМОНДА
1960 йилда ташкил топган Самарқанднинг «Динамо» ва 1962 йилда асос солинган Фарғонанинг «Нефтчи» клублари Собиқ Иттифоқ чемпионати давомида азалий рақиб саналган бўлинсада, Олий Лига ташкил этилганидан буён ушбу клублар ўртасидаги ўзаро учрашувларда водий клубининг қўли баланд келмоқда. Жамоалар Олий Лига тарихида 44 марта рўбарў келиб, устунлик Фарғона жамоаси томонида. Улар 44 учрашувнинг 31 тасида ғалаба нашидасини суришган бўлса, 10 та ўйинда Самарқанд клуби муваффақият қозонган. Фақатгина 3 та қарама-қаршиликда ғолиб аниқланмай, муроса йўли танланган. Голлар нисбатида ҳам устунлик фарғоналиклар томонида – 84-36.
«ДИНАМО» САМАРҚАНДДАГИ СЎНГГИ 10 ЎЙИНДАН 7 ТАСИДА «НЕФТЧИ»НИ МАFЛУБ ЭТГАН
«Динамо» учун омадсиз ўтган 2015 йилги ўзаро ўйинларда «Нефтчи» Фарғонада 3:1 ҳисобида, Самарқандда эса 0:1 ҳисобида «Динамо»ни мағлуб этган. Кўҳна шаҳардаги сўнгги учрашувда Камолиддин Мурзоев 11 метрлик нуқтани аниқ амалга ошира олмаган.
«Динамо» Самарқандда «Нефтчи» билан ўйинларда 9 марта ғалаба қозонган, 1 марта дуранг қайд этилган, 12 та учрашувда «Нефтчи» Самарқанддан ғалаба билан қайтган.
Самарқандда ўтган охирги 10 йилликдаги ўзаро ўйинлар: