ЎЗБЕК ФУТБОЛИ / Биринчи лига
2022 йилги мавсумни Биринчи лигада ўтказиб, якунда 14 клуб орасида 11-ўринни банд қилган Олтиариқнинг «Дўстлик» жамоаси молиявий муаммолар гирдобида қолган.
Шундан келиб чиқиб, жамоа 23 февраль куни 3-сонли хат билан Биринчи лигада иштирок эта олмаслигини маълум қилди. Айни вақтда Олтиариқ жамоасини молиялаштирувчи манбаа мавжуд эмас.
«Дўстлик» Олтиариқ жамоаси қатнашчилар сафидан чиқарилади, бироқ ташкилот тўлиқ тугатилмагунига қадар у Лига аъзоси бўлиб қолади. Жамоа расмийлари Лиганинг Умумий йиғилишларида иштирок этиш ҳуқуқини сақлаб қолади.
Про лигада иштирок этиш учун Лига томонидан қўйилган талабларни ўз вақтида бажара олмаган «Зомин бўрилари» футбол клуби молиялаштириш манбаси, шунингдек, маъмурий тузилма жиҳатидан тўлиқ шаклланмагани боис 2023 йилги мавсумда Биринчи лигада қатнашиши ҳақида маълумот берилган эди.
Зоминликлар куни кеча 2023 йил учун тасдиқланган харажатлар сметаси, янги шакллантирилган штат бирликлари жадвали, шунингдек, жамоа уй учрашувларини ўтказадиган «Зомин марказий» стадиони бўйича ҳужжатларни Лигага тўлиқ тақдим этди. Ҳозирга келиб ушбу клубнинг қарздорликлари масаласи бартараф этилган. Ушбу омилларни инобатга олган ҳолда «Зомин бўрилари» футбол клуби 2023 йилни Биринчи лигада ўтказадиган бўлди.
Клуб директори сифатида айни пайтда Шуҳрат Ҳакимов фаолият олиб бормоқда. Зомин тумани ҳокими жамоани молиялаштиришга кафолат берган.
Киритилди: 23:38, 25.02.2023. Ўқилди: 1417 марта. Фикрлар: 0 та.