ЎЗБЕК ФУТБОЛИ / Футболчилар / Воқеалар
Футболчиларнинг трансфер суммаси билан шуғулланувчи transfermarkt портали Марказий Осиё мамлакатлари миллий жамоалари таркибидаги энг қимматбаҳо ўйинчилар рейтингини янгилади.
Шунингдек, 5та терма жамоа таркибининг янгиланган умумий баҳоси ҳам эълон қилинди. Унга кўра, анчадан буён Марказий Осиёнинг энг қимматбаҳо футболчиси мақомини ўзида сақлаб келган Элдор Шомуродов етакчиликни қўлдан чиқарди. Бинобарин, «Кальяри»да ишлари унча юришмаган ҳужумчимизнинг трансфер суммаси пасайишда давом этмоқда. Transfermarkt портали экспертлари хулосаларига кўра, Италиядаги легионеримизнинг баҳоси яна 1 миллион еврога арзонлашди. Хуллас, декабрь ҳолати бўйича Шомуродов ҳуқуқи 5 миллион еврога баҳоланмоқда.
Эндиликда Марказий Осиёнинг энг қимматбаҳо футболчиси - қозоғистонлик Бахтиёр Зайнутдинов. Россиянинг ЦСКА клубидан Туркия Суперлигаси иштирокчиси «Бешиктош»га йўл олган этник ўзбекнинг баҳоси ҳам бироз пасайди охирги ҳисоб-китобларда. Лекин Бахтиёрнинг ёрлиғи 6 миллион евродан тушгани йўқ. Аниқроғи, у трансфер суммаси бўйича 500 минг евро йўқотди, холос. Марказий Осиёдаги энг қимматбаҳо дарвозабон - тожикистонлик Рустам Ятимов. Унинг трансфер баҳоси 900 минг еврога кўтарилди. Эслатма, Рустам ОЧЛда кимсан Криштиану Роналду асабини бузганидан кейин анча танилди. «Истиқлол» кипери ортида ўзбекистонлик дарвозабонлар бор - 700 минг еврога баҳоланаётган Абдувоҳид Неъматов («Насаф») ва Ўткир Юсупов («Навбаҳор»).
Гарчи футболчиларимиз ва дарвозабонларимиз минтақада юқори мавқеини бой берган бўлсалар-да, Ўзбекистон миллий жамоаси таркибнинг умумий баҳоси бўйича Марказий Осиёда ҳамон 1-ўрин эгаси бўлиб қолмоқда. 32,55 миллион евро - бу жамоамизнинг умумий баҳоси. 2-ўриндаги Қозоғистон миллий жамоасининг умумий суммаси 21,5 «лимон»дан баландроқ.