• Натижалар | Жами овоз: 20009 та.
Олий лигамизга мухлислар қайтадими?
ЎЗБЕК ФУТБОЛИ / Суперлига / Статистика
Ўзбекистон чемпионати бу йил ҳар қачонгидан яхшироқ, сифатлироқ ва шиддатлироқ ўтмоқда. Йўқ десангиз, истаганча далил келтириш мумкин. Тўғри, биз - мустақилликнинг илк йилларида футбол томоша қилмаган авлод катта ёшли мухлислар сингари «Пахтакор», «Нефтчи», «Сўғдиёна» ва «Темирйўлчи» ўртасида кечган шиддатли баҳсларга гувоҳ бўлмаганмиз. Аммо ўшанда ҳам аутсайдерлар чемпионликка даъвогарлардан бу қадар кўп очко олмаган бўлсалар керак.
Олий лигада «жон» сақлаши кутилган «Шўртан»нинг 11-турга келиб 11тагина очкосидан 9тасини фаворитларга қарши учрашувда қўлга киритгани яна қачон кузатилган? Ёки «Қўқон-1912» нафақат ғолибликка даъво қилган, балки амалдаги чемпиондан очко тортиб олган вақтлар илгари ҳам бўлганми? Бир вақтлари «Пахтакор» ва «Бунёдкор» ўртасида кечадиган ўйин чемпионатнинг энг асосий баҳси бўлар эди. Аммо ҳозир у шунчаки ўртамиёналар беллашувига айланиб қолган.
Бироқ ўша ўртамиёналар ўртасида кечган учрашув шиддатини ҳам кўрдингизми? Бунақа чемпионатни яна қачон томоша қилгансиз?
ИШҚИБОЗ МУАММОСИ
Аммо футболимизда барибир, муаммолар етарли, уларнинг энг каттаси эса - мухлисларни стадионга чорлаш. Охирги йилларда бу ишни деярли уддалай олмаяпмиз. Тўғри, вилоятларда аҳвол яхшироқ, аммо томошабинлар фақат ижобий натижа қайд этаётган жамоалар ўйинига боришмоқда. Масалан, «Навбаҳор» ютиб турибди, демак стадион гавжум. «Қўқон-1912» тўп сурадиган аренага-ку, одам сиғдириб бўлмаяпти.
Бир вақтлари «Пахтакор» собиқ иттифоқ чемпионатида қатнашганда ишқибозлар ён-атрофдаги дарахтлар ва иморатлар томига ҳам чиқиб олишган экан. Ўша манзарани кўришни истаганлар энди Қўқонга боришсин. Шунга ўхшаш ҳолат Самарқандда ҳам кузатилмоқда. «Динамо» мавсум бошида сенсацион натижалар қайд этганда мухлислар стадионга сиғишмаганди.
Аммо қолганлар-чи? Ҳамма жойда ҳам аҳвол шундайми? Масалан, Фарғонада бир вақтлари ёшу қари футбол дарди билан яшарди. Ҳар бир учрашув кенг муҳокама қилинар, ўйинчиларни эса танимаган одам йўқ эди. Бир фарғоналик дўстимиз айтиб берганди, бирор футболчи бозорга чиқса, сотувчилар ундан пул олишмаган экан. Жуда бўлмаганда, айтилганидан анча арзонга беришган. Таксичилар-ку манзилига олиб бориб, пул олишни асло исташмаган. Чунки кейинчалик ҳам «фалон футболчи менинг машинамга чиққан», деб йиллар давомида мақтаниб юришган экан. Энди айтинг-чи, «Нефтчи»нинг ҳозирги футболчилари ҳам шундай мартабага эгами? Умуман, уларни кўча-кўйда кимдир танийдими?
Албатта, довруғи бутун Осиёга ёйилган жамоанинг ҳозирги аҳволини кўриб кўнгил ғаш бўлади. 10-турда Фарғонадаги стадионга 758 нафар томошабин ташриф буюрибди. 758! Наҳотки, вилоятда футболга қизиқиш шунчалик пасайиб кетган? Йўқ, шунчаки, мухлислар бундай ўйинни томоша қилишни исташмайди, холос.
ПОЙТАХТДА
Аслида, бу муаммо футболимизда анчадан буён бор. Кўпчилик ишқибоз йиғиш бўйича пойтахт клубларини танқид қилади. Аммо бир қатор вилоятларда ҳам аҳвол яхши эмас. Хўш, бунга нима сабаб бўлмоқда? Илгари стадионлар ҳолати кулиш тугул йиғлайдиган ҳолатда эди. Ҳозир деярли ҳар бир вилоятда замонавий стадионлар қад ростлаган. «Келишилган ўйин, келишилган ўйин», дея бонг урдик. Кўз тегмасин, бу борада ҳам аҳвол яхшиланиб бормоқда. Аммо нима учун шунда ҳам мухлислар ҳамон ареналарга келишни исташмаяпти? Муаммо нимада?
Мана, ўтган ҳафта Тошкент дербиси бўлиб ўтди. «Ўйин шиддати ва атмосфераси ёқмади», деган кишини бемалол футболни тушунмасликда айблайверинг. Бунақа ўйинлар олий лига тугул, ОЧЛда ҳам кўп топилмайди. Аммо афсуски, шундай тўқнашув ҳам етарлича томошабин йиға олмади. Стадионга йиғилганларнинг камлиги дилни ғаш қилади. У ёқ, бу ёқда ўтиришибди, ҳаминқадар. Ваҳоланки, «Бунёдкор» ва «Пахтакор» ўртасида кечадиган учрашув бир вақтлари бутун мамлакатдаги ишқибозларни икки гуруҳга ажратарди. Кимдир «қалдирғочлар»га мухлислик қилса, бошқалари «шерлар» тарафида бўлардилар. Ҳозир эса...
Аслида, бу сафарги дерби ҳам ёмон бўлгани йўқ. Майдонда кескин кураш кечди, футболчилар бор кучини бериб ўйнади. У ёғини сўрасангиз, ҳакамлик ҳам кўнгилдагидек. Бир футбол бўлса, шунчалик-да. Аммо барибир, мухлис келмади. Сабаб нимада?
ЭЪТИРОЗ
Яқинда етакчи клублардан бирида фаолият юритувчи мутахассислардан бири ижтимоий тармоқда эътироз билдирди: «Илгари ўйинлар дам олиш кунларига тўғри келмайди, дейишарди. Мухлис ташриф буюрсин, деб учрашув вақтлари ҳафта охирига белгиланиши одат тусини олди. Боз устига, баҳс эрта бошланаётгани рўкач қилингани важидан ўйин соат 18:00га белгиланди. Аммо ҳамон томошабин йўқ!»
Албатта, бу мутахассиснинг эътирозида жон бор. Стадионга мухлис олиб келиш учун шунча иш қилишибди. Аммо шунинг ўзи етарли бўлармикан? Келинг, энди вазиятга бошқа томондан қараб кўрсак. Юқорида ишқибозларнинг стадионга келмаётгани бўйича кўплаб саволлар берилди. Энди уларнинг жавобини қидириб кўрамиз.