Коста-Рика миллий жамоаси Қатарда бўлиб ўтадиган жаҳон чемпионатининг сўнгги иштирокчисига айланди. Шимолий Америка саралашида 4-ўринни эгаллаган ушбу жамоа қитъалараро саралаш плей-офф баҳсида Океания минтақаси ғолиби Янги Зеландия билан тўқнаш келди.
Коста-рикаликлар учрашувнинг 3-дақиқасида Хоэль Кэмпбеллнинг голи эвазига ҳисобни очишди. Тайм охирида янги зеландияликлар ҳисобни тенглаштиришганди. Аммо ҳакам видеотакрорни томоша қилгач, ҳужумнинг бошланғич қисмида қоидабузарлик аниқлади ва голни бекор қилди.
Иккинчи бўлим ўрталарида осиёлик ҳакам яна бир марта Янги Зеландия зарарига қарор чиқарди. У вазиятни қайта томоша қилгач, Янги Зеландия терма жамоаси аъзоси Барбарусесга қизил карточка берди.
Коста-Рика ўйин охиригача ҳисобдаги устунликни сақлаб қолди ва ЖЧ-2022 йўлланмасини қўлга киритди. Жамоа Испания, Германия ва Япония ўрин олган "Е" гуруҳига бориб қўшилди.