Валерий Непомняший: "Аббоснинг катта доирага чиқиши аниқ"
ЎЗБЕК ФУТБОЛИ / Легионерларимиз / Фикрлар
Ўзбекистон миллий жамоаси ва «Пахтакор» клуби собиқ бош мураббийи, россиялик таниқли мутахассис Валерий Непомняший ҳамюртимиз Аббос Файзуллаевни ЦСКА - «Ахмат» ўйини (1:2)даги сариқ карточка учун айблашга асос йўқлигини таъкидламоқда.
Умуман, вақтида айнан ЦСКА президентининг спорт масалалари бўйича маслаҳатчиси ролида ҳам фаолият юритган фахрий мураббий Россия матбуотига берган интервьюсида легионеримиз ҳақида ижобий фикрлар билдирди.
- ЦСКА - «Ахмат» ўйинидан сўнг Файзуллаевнинг Ўзбекистон ёшлар термасига эртароқ кетиш учун атайин сариқ карточка ишлагани ҳақида гап-сўзлар урчиди. Бунга қандай қарайсиз?
- Йўқ, унинг атайин «сариқ» олганига ишонмайман. Менимча, Файзуллаев бундай йигит эмас. Ўша вазиятни эсласак, у тўпни йўқотиб қўйди ва дарҳол рақибдан қайтариб олишга уринди. Умуман, Аббосни РПЛнинг жорий мавсуми кашфиётлари қаторига қўшаман.
- Бироқ орада унинг ўйинида пасайиш кузатилди...
- Ҳа. Лекин бу тиғиз тақвим ва чарчоқ билан боғлиқ эди. Аббос Осиё кубогига борди ва ЦСКАга қайтгач, бироз тин олди. Муҳими, орадан кўп ўтмай, ўз даражасини тиклади.
- Сизнингча, Файзуллаев яна қайси жиҳатлар бўйича яхшиланиши керак?
- Бу йигитда яққол камчилик кўраётганим йўқ. Тартибли ҳаракати кўзни қувонтирмоқда. Ўйинидаги баъзи пасайишлар эса РПЛда илк мавсумни ўтказаётган ёш футболчи учун одатий ҳол ҳисобланади. Чунончи, ёшлар бир уринишда кучни тўғри тақсимлашни билишмайди. Тажрибали футболчи эса қачон бироз енгил ўйнаш ва қайси паллада тўлиқ куч сарфлашни билади. Оддий айтганда, кучни бутун масофага тўғрироқ тақсимлаш кўникмаси вақт ўтиши билан шаклланади.
- Файзуллаев сизга ёш Алан Загоевни эслатмаяптими?
- Йўқ, иккисининг ўйин услубида катта фарқ бор. Дейлик, Загоев анча айёр эди. Файзуллаев эса турли тезликда тўп суриш салоҳия-тига эга. Менимча, Аббос муваффақият қозониш ва ривожланишга кўпроқ эътибор қаратади. Ҳар ҳолда, менга шундай туюляпти. Хуллас, фикримча, ўйин салоҳиятига кўра, унинг келажаги Аланникидан порлоқроқ кўринмоқда. Зеро, Файзуллаев устун томонларини аниқроқ очиб бермоқда.
- Қизиқ, у ЦСКАда яна қанча ўйнайди?
- Менимча, шу ёки келаси мавсум охирида кетади.
- Шунчалик тезми?
- Аббоснинг катта доирага чиқиши аниқ. Агентлар аллақачон баъзи ҳаракатларни бошлаб юборишгандир, эҳтимол. Тўғри, бундай ижрочини тезда йўқотиш ачинарли. Чунки РПЛни безаб турибди. Иккинчи томондан, иқтидорли йигитлар Европага йўл олиб, у ерда захирада ўтиришса, янада ёмонроқ. Шундай экан, хорижда ўйнаш учун тўғри жамоа танлаш жуда муҳим.
Euro-football.ru сайти хабарига қараганда, айни пайт Италиянинг икки клуби Аббос Файзуллаевни диққат билан кузатиб бормоқда. Ҳозирча ҳамюртимизга даъвогар жамоалар номи ошкор этилмади. Эслатма, тransfermarkt портали томонидан трансфери 5 миллион еврога баҳоланаётган Файзуллаев амалдаги шартнома бўйича 2026 йилнинг июнь ойи охиригача ЦСКА ихтиёрида бўлади. 20 ёшли ярим ҳимоячи жорий мавсум РПЛнинг 18та ўйинида 3та гол ва 5та ассист қайд этди. Дарвоқе, ҳамюртимиз 25 апрель ҳолати бўйича Европа лигалари вакиллари орасида энг кўп ассист тўплаган ёш футболчилар (20 ёш ва ундан кичик) рўйхатида Оскар Глух билан бирга 2-ўринда бормоқда.
Жорий мавсум Европа миллий лигалари вакиллари орасида энг кўп ассист тўплаган ёш футболчилар (Football Wonderkids)