Valeriy Nepomnyashiy: "Abbosning katta doiraga chiqishi aniq"
O‘zbekiston milliy jamoasi va «Paxtakor» klubi sobiq bosh murabbiyi, rossiyalik taniqli mutaxassis Valeriy Nepomnyashiy hamyurtimiz Abbos Fayzullayevni SSKA - «Axmat» o‘yini (1:2)dagi sariq kartochka uchun ayblashga asos yo‘qligini ta’kidlamoqda.
Umuman, vaqtida aynan SSKA prezidentining sport masalalari bo‘yicha maslahatchisi rolida ham faoliyat yuritgan faxriy murabbiy Rossiya matbuotiga bergan intervyusida legionerimiz haqida ijobiy fikrlar bildirdi.
- SSKA - «Axmat» o‘yinidan so‘ng Fayzullayevning O‘zbekiston yoshlar termasiga ertaroq ketish uchun atayin sariq kartochka ishlagani haqida gap-so‘zlar urchidi. Bunga qanday qaraysiz?
- Yo‘q, uning atayin «sariq» olganiga ishonmayman. Menimcha, Fayzullayev bunday yigit emas. O‘sha vaziyatni eslasak, u to‘pni yo‘qotib qo‘ydi va darhol raqibdan qaytarib olishga urindi. Umuman, Abbosni RPLning joriy mavsumi kashfiyotlari qatoriga qo‘shaman.
- Biroq orada uning o‘yinida pasayish kuzatildi...
- Ha. Lekin bu tig‘iz taqvim va charchoq bilan bog‘liq edi. Abbos Osiyo kubogiga bordi va SSKAga qaytgach, biroz tin oldi. Muhimi, oradan ko‘p o‘tmay, o‘z darajasini tikladi.
- Sizningcha, Fayzullayev yana qaysi jihatlar bo‘yicha yaxshilanishi kerak?
- Bu yigitda yaqqol kamchilik ko‘rayotganim yo‘q. Tartibli harakati ko‘zni quvontirmoqda. O‘yinidagi ba’zi pasayishlar esa RPLda ilk mavsumni o‘tkazayotgan yosh futbolchi uchun odatiy hol hisoblanadi. Chunonchi, yoshlar bir urinishda kuchni to‘g‘ri taqsimlashni bilishmaydi. Tajribali futbolchi esa qachon biroz yengil o‘ynash va qaysi pallada to‘liq kuch sarflashni biladi. Oddiy aytganda, kuchni butun masofaga to‘g‘riroq taqsimlash ko‘nikmasi vaqt o‘tishi bilan shakllanadi.
- Fayzullayev sizga yosh Alan Zagoyevni eslatmayaptimi?
- Yo‘q, ikkisining o‘yin uslubida katta farq bor. Deylik, Zagoyev ancha ayyor edi. Fayzullayev esa turli tezlikda to‘p surish salohiya-tiga ega. Menimcha, Abbos muvaffaqiyat qozonish va rivojlanishga ko‘proq e’tibor qaratadi. Har holda, menga shunday tuyulyapti. Xullas, fikrimcha, o‘yin salohiyatiga ko‘ra, uning kelajagi Alannikidan porloqroq ko‘rinmoqda. Zero, Fayzullayev ustun tomonlarini aniqroq ochib bermoqda.
- Qiziq, u SSKAda yana qancha o‘ynaydi?
- Menimcha, shu yoki kelasi mavsum oxirida ketadi.
- Shunchalik tezmi?
- Abbosning katta doiraga chiqishi aniq. Agentlar allaqachon ba’zi harakatlarni boshlab yuborishgandir, ehtimol. To‘g‘ri, bunday ijrochini tezda yo‘qotish achinarli. Chunki RPLni bezab turibdi. Ikkinchi tomondan, iqtidorli yigitlar Yevropaga yo‘l olib, u yerda zaxirada o‘tirishsa, yanada yomonroq. Shunday ekan, xorijda o‘ynash uchun to‘g‘ri jamoa tanlash juda muhim.
Euro-football.ru sayti xabariga qaraganda, ayni payt Italiyaning ikki klubi Abbos Fayzullayevni diqqat bilan kuzatib bormoqda. Hozircha hamyurtimizga da’vogar jamoalar nomi oshkor etilmadi. Eslatma, transfermarkt portali tomonidan transferi 5 million yevroga baholanayotgan Fayzullayev amaldagi shartnoma bo‘yicha 2026 yilning iyun oyi oxirigacha SSKA ixtiyorida bo‘ladi. 20 yoshli yarim himoyachi joriy mavsum RPLning 18ta o‘yinida 3ta gol va 5ta assist qayd etdi. Darvoqe, hamyurtimiz 25 aprel holati bo‘yicha Yevropa ligalari vakillari orasida eng ko‘p assist to‘plagan yosh futbolchilar (20 yosh va undan kichik) ro‘yxatida Oskar Glux bilan birga 2-o‘rinda bormoqda.
Joriy mavsum Yevropa milliy ligalari vakillari orasida eng ko‘p assist to‘plagan yosh futbolchilar (Football Wonderkids)