Рубен Санчес: «Ўзбекистон ҳужумда хавфли бўлиши мумкин»
ОКМК клубининг испаниялик легионери Рубен Санчес "Marca"га интервью берди ва Ўзбекистондан хавф кутишни ва ўз миллий жамоасини эҳтиёткорликка чақирди.
Рубен Санчес ҳозирда Ўзбекистон Суперлигасида ўйнаётган ягона испан футболчиси бўлиб, Испания Олимпия турнирида дебют қиладиган мамлакатга қарши биринчи ўйинини чоршанба куни ўтказади.
"Испанияда шубҳасиз кўпроқ сифатли ўйинчилар бор, лекин Ўзбекистон ўзи олиб келиши мумкин бўлган энг яхши терма жамоасини олиб келди. Бу мамлакат учун Олимпия ўйинларида қатнашиш тарихий воқеа ва улар энг яхши ўйинчиларни танлашда жуда жиддий ёндашдилар. Испания кўп қисмида тўпни назорат қилади, лекин уларнинг ҳужумга эътибор беринг, улар хавфли бўлиши мумкин, яхши ўйинчилари бор", - дея Марка нашрига огоҳлантирди ҳужумчи.
"Элдор Шомуродовни ("Кальяри" ҳужумчиси, "Рома" томонидан ижарага берилган), Аббосбек Файзуллаевни (ЦСКА Москва ярим ҳимоячиси, "Вильярреал" билан боғланган), Остон Ўрунов ("Персеполис" қанот ярим ҳимоячиси) ва Абдуқодир Хусановни ("Ланс" марказий ҳимоячиси) ажратиб кўрсатаман", деб қўшимча қилди.
"Толедо", "Спортинг Хихон" (Сегунда дивизионида дебют қилган), "Гранада" ва "Махадахон"да ўйнаганидан сўнг, Рубен 2022 йилда Ўзбекистонга йўл олди.
"Ҳаммаси жуда тез бўлди. Мен Биринчи лига клуби билан шартнома имзоламоқчи эдим, лекин "Сурхон"дан охирги дақиқада қўнғироқ келди ва менга рад этиб бўлмайдиган таклиф ва лойиҳа таклиф қилди. Мен Испаниядан ташқарида тажриба олиш ва инсон ва футболчи сифатида ўзимни синаб кўриш вақти келди деб ўйладим. Жамоада кўплаб мураббийлар испаниялик бўлгани учун мамлакат, маданият ва клубга мослашишим осон бўлди", дейди Рубен.
"Менинг клубимда ҳамма мени "ака" деб чақиришади. "Фақат жиддий вазиятлар бўлганда Рубен дейишади", қўшимча қилди. "Лигада ҳамиша фамилиямни Санчес ёки Перес деб ёзишади, чунки улар “з” ни ёқтиришмаса керак", дейди у яна кулиб.
Биринчи мавсумда 13 ўйинда 8 гол урганидан сўнг, Рубен Ўзбекистоннинг биринчи дивизионидаги ОКМКга ўтди, бу ерда у энди ўз юртдошларининг ёрдамида таяняпти.
"Бу катта ўзгариш бўлди. Биринчи йил жамоада кўплаб испанликлар борлиги катта ёрдам бўлди. Шунингдек, аёлим ҳамроҳлиги жуда муҳим бўлди. Айрим ҳолларда у бўлмаганида мен нима қилган бўлар эдим билмайман... Маданият бизникидан бутунлай фарқ қилади, лекин Ўзбек маданиятини ўрганиш менга жуда қизиқ. Одамлар ҳамиша ёрдам беришга тайёр. Испаниялик эканлигимизни айтганда, бизга алоҳида эътибор беришади. Испанлик бўлганимиз учун биздан суратлар, видеоларни яқинлари, дўстлар учун сўрашади... Клубда рус тилида сўзлашилади ва кўплаб ҳамроҳларим инглиз тилида сўзлашади, мен ҳам шу тилда мулоқот қиламан", дейди ҳужумчи, у ўнг оёғининг тўпиқ суяги сингани ва унинг қайталангани туфайли бир неча ой ўйиндан ташқарида бўлганидан кейин яна ўйинларга қайтди. "Мен ўзимни яхши ҳис қиляпман, иштиёқ кучли ва жамоага чемпионатда ёрдам бериш истаги билан қайтдим ва яна Осиё чемпионатида ўйнашга ҳаракат қиламан", деди у.
Ривожланаётган футбол
ОКМК ҳозирда етакчидан уч очко ортда. "Лиганинг даражаси юқори. Буни Испаниянинг Сегунда дивизиони ва юқори лига ўртасида деб айтиш мумкин. Ўтган Осиё чемпионлар лигасида Ўзбекистон гуруҳ босқичига энг кўп жамоани олиб кирган мамлакат бўлди. Иккита жамоамиз, жумладан биз ҳам, катта бюджетли икки Қатар жамоасини чиқариб юбордик", дейди ҳужумчи. "Бирор титул ютсак зўр бўларди. Ўтган йили бизни кубок финалида мағлуб қилишди. Бу йил клуб лигани ютишни мақсад қилган, бу уларнинг ҳеч қачон қўлга киритмаган мақсади ва биз охиригача курашамиз", деди у.
Рубен ўзбекистондаги футбол ривожланишини шахсан кузатмоқда, бу мамлакат ҳозирда ФИФА рейтингида 61-ўринда. "Бу асосий академияларда қўлланилган янги машғулот методологиялари талабга жавоб беради деб ўйлайман, бу ерда футболнинг асосий таълимига унчалик эътибор берилмаган.
Шунингдек, охирги йилларда турли миллатлардан мураббийлар ва жисмоний тайёргарлик мутахассислари билан ишлашган, улар маҳаллий ўйинчиларга ўз тушунчаларини қолдирган. Машғулотлар ва кундалик режалар Испаниядагиларга ўхшаш. Шунинг учун футбол жуда глобаллашган. Лиганинг ҳатто ВАР тизими ҳам бор", қўшимча қилди у.
"U21 терма жамоаси бугунги кунда Осиё чемпиони ва миллий терма жамоа Осиё кубогида Қатарга қарши пенальтиларда мағлуб бўлган. Менда яна кўп йиллар футбол ўйнаш учун имконият бор. Мен Тошкентда яшаяпман ва декабрда таътилга Испанияга қайтаман. Менда 2025 йил охиригача шартнома бор ва ундан кейин нима бўлишини ҳали билмайман...", дейди Рубен.
Киритилди: 08:35, 24.07.2024. Ўқилди: 4829 марта. Фикрлар: 5 та.