Ruben Sanches: «O‘zbekiston hujumda xavfli bo‘lishi mumkin»
Ruben Sanches hozirda O‘zbekiston Superligasida o‘ynayotgan yagona ispan futbolchisi bo‘lib, Ispaniya Olimpiya turnirida debyut qiladigan mamlakatga qarshi birinchi o‘yinini chorshanba kuni o‘tkazadi.
"Ispaniyada shubhasiz ko‘proq sifatli o‘yinchilar bor, lekin O‘zbekiston o‘zi olib kelishi mumkin bo‘lgan eng yaxshi terma jamoasini olib keldi. Bu mamlakat uchun Olimpiya o‘yinlarida qatnashish tarixiy voqea va ular eng yaxshi o‘yinchilarni tanlashda juda jiddiy yondashdilar. Ispaniya ko‘p qismida to‘pni nazorat qiladi, lekin ularning hujumga e’tibor bering, ular xavfli bo‘lishi mumkin, yaxshi o‘yinchilari bor", - deya Marka nashriga ogohlantirdi hujumchi.
"Eldor Shomurodovni ("Kalyari" hujumchisi, "Roma" tomonidan ijaraga berilgan), Abbosbek Fayzullayevni (SSKA Moskva yarim himoyachisi, "Vilyarreal" bilan bog‘langan), Oston O‘runov ("Persepolis" qanot yarim himoyachisi) va Abduqodir Xusanovni ("Lans" markaziy himoyachisi) ajratib ko‘rsataman", deb qo‘shimcha qildi.
"Toledo", "Sporting Xixon" (Segunda divizionida debyut qilgan), "Granada" va "Maxadaxon"da o‘ynaganidan so‘ng, Ruben 2022 yilda O‘zbekistonga yo‘l oldi.
"Hammasi juda tez bo‘ldi. Men Birinchi liga klubi bilan shartnoma imzolamoqchi edim, lekin "Surxon"dan oxirgi daqiqada qo‘ng‘iroq keldi va menga rad etib bo‘lmaydigan taklif va loyiha taklif qildi. Men Ispaniyadan tashqarida tajriba olish va inson va futbolchi sifatida o‘zimni sinab ko‘rish vaqti keldi deb o‘yladim. Jamoada ko‘plab murabbiylar ispaniyalik bo‘lgani uchun mamlakat, madaniyat va klubga moslashishim oson bo‘ldi", deydi Ruben.
"Mening klubimda hamma meni "aka" deb chaqirishadi. "Faqat jiddiy vaziyatlar bo‘lganda Ruben deyishadi", qo‘shimcha qildi. "Ligada hamisha familiyamni Sanches yoki Peres deb yozishadi, chunki ular “z” ni yoqtirishmasa kerak", deydi u yana kulib.
Birinchi mavsumda 13 o‘yinda 8 gol urganidan so‘ng, Ruben O‘zbekistonning birinchi divizionidagi OKMKga o‘tdi, bu yerda u endi o‘z yurtdoshlarining yordamida tayanyapti.
"Bu katta o‘zgarish bo‘ldi. Birinchi yil jamoada ko‘plab ispanliklar borligi katta yordam bo‘ldi. Shuningdek, ayolim hamrohligi juda muhim bo‘ldi. Ayrim hollarda u bo‘lmaganida men nima qilgan bo‘lar edim bilmayman... Madaniyat biznikidan butunlay farq qiladi, lekin O‘zbek madaniyatini o‘rganish menga juda qiziq. Odamlar hamisha yordam berishga tayyor. Ispaniyalik ekanligimizni aytganda, bizga alohida e’tibor berishadi. Ispanlik bo‘lganimiz uchun bizdan suratlar, videolarni yaqinlari, do‘stlar uchun so‘rashadi... Klubda rus tilida so‘zlashiladi va ko‘plab hamrohlarim ingliz tilida so‘zlashadi, men ham shu tilda muloqot qilaman", deydi hujumchi, u o‘ng oyog‘ining to‘piq suyagi singani va uning qaytalangani tufayli bir necha oy o‘yindan tashqarida bo‘lganidan keyin yana o‘yinlarga qaytdi. "Men o‘zimni yaxshi his qilyapman, ishtiyoq kuchli va jamoaga chempionatda yordam berish istagi bilan qaytdim va yana Osiyo chempionatida o‘ynashga harakat qilaman", dedi u.
Rivojlanayotgan futbol
OKMK hozirda yetakchidan uch ochko ortda. "Liganing darajasi yuqori. Buni Ispaniyaning Segunda divizioni va yuqori liga o‘rtasida deb aytish mumkin. O‘tgan Osiyo chempionlar ligasida O‘zbekiston guruh bosqichiga eng ko‘p jamoani olib kirgan mamlakat bo‘ldi. Ikkita jamoamiz, jumladan biz ham, katta byudjetli ikki Qatar jamoasini chiqarib yubordik", deydi hujumchi. "Biror titul yutsak zo‘r bo‘lardi. O‘tgan yili bizni kubok finalida mag‘lub qilishdi. Bu yil klub ligani yutishni maqsad qilgan, bu ularning hech qachon qo‘lga kiritmagan maqsadi va biz oxirigacha kurashamiz", dedi u.
Ruben o‘zbekistondagi futbol rivojlanishini shaxsan kuzatmoqda, bu mamlakat hozirda FIFA reytingida 61-o‘rinda. "Bu asosiy akademiyalarda qo‘llanilgan yangi mashg‘ulot metodologiyalari talabga javob beradi deb o‘ylayman, bu yerda futbolning asosiy ta’limiga unchalik e’tibor berilmagan.
Shuningdek, oxirgi yillarda turli millatlardan murabbiylar va jismoniy tayyorgarlik mutaxassislari bilan ishlashgan, ular mahalliy o‘yinchilarga o‘z tushunchalarini qoldirgan. Mashg‘ulotlar va kundalik rejalar Ispaniyadagilarga o‘xshash. Shuning uchun futbol juda globallashgan. Liganing hatto VAR tizimi ham bor", qo‘shimcha qildi u.
"U21 terma jamoasi bugungi kunda Osiyo chempioni va milliy terma jamoa Osiyo kubogida Qatarga qarshi penaltilarda mag‘lub bo‘lgan. Menda yana ko‘p yillar futbol o‘ynash uchun imkoniyat bor. Men Toshkentda yashayapman va dekabrda ta’tilga Ispaniyaga qaytaman. Menda 2025 yil oxirigacha shartnoma bor va undan keyin nima bo‘lishini hali bilmayman...", deydi Ruben.
Manba: @SamvelKarlenich
Kiritildi: 08:35, 24.07.2024. O'qildi: 4829 marta. Fikrlar: 5 ta.