Бу йил аёллар ўртасидаги Ўзбекистон чемпионати ўн тўққизинчи марта ўтказилди. Аммо айнан XIX миллий чемпионатни биринчиликларимиз орасидаги энг тўлақонлиси десак муболаға бўлмади.
Қозоғистоннинг «Актобе» жамоаси ўта мураккаб ва драматик кечган баҳсда дуранг натижани қайд этди ва мамлакат чемпионлигини қўлга киритди.
Мазкур жамоалар бугунга қадар миллий чемпионатларимиз доирасида 31 та учрашув ўтказишган. Шуларнинг фақатгина 5 таси бекободликларнинг ғалабаси билан якунланган.
ЎзПФЛ матбуот хизмати Ўзбекистон чемпионатининг октябрь ойидаги энг яхши футболчиси ва мураббийини аниқлаш учун овозларни қабул қилиш жараёни бошланганини маълум қилади.
Миллионлар ўйини ишқибозлари жаҳон футболининг юлдузлари ҳақида жуда кўплаб маълумотларни билишади. Хориж матбуоти футболчилар ҳақидаги икир-чикир маълумотларгача етказиб беришлари ҳеч кимга сир эмас.
Бу жамоалар миллий чемпионатларимиз тарихида ҳозиргача ўн бир маротаба ўзаро куч синашган. Шулардан учтасида «Қизилқум» футболчиларининг қўли устун келган.
Россия кубоги 1/16 финал доирасида Владикавказда ўйин ўтказган "Анжи" тўғри Махачқальга жўнаб кетди. Жума кунидан клуб аъзолари "Урал"га қарши учрашувга тайёргарликни бошлаб юбордилар.
“Пахтакор” бу мавсумнинг охирги уй ўйинини Ғузорнинг “Шўртан” клубига қарши ўтказади.
Қашқадарё вилоятида иккинчи лига мавсуми ниҳоясига етди. Бу ҳақда маҳаллий федерация расмий сайти хабар беради.
Бугун Ўзбекистон Биринчи лигаси учун ўтиш босқичи вазифасини ўтаб берувчи вилоят кубок соҳиблари ўртасида Самарқандда мусобақа бошланди.
*** Футболнинг илк расмий қоидалари 1863 йилнинг 8 декабрида қабул қилинган. Айнан шу сана футбол тарихининг бошланиши сифатида белгилаб қўйилган.
“Насаф”нинг 25-турдаги рақиби мамлакат кубоги соҳиби Тошкентнинг “Бунёдкор” жамоаси бўлади.
Хабарингиз бор, 3 ноябрь якшанба куни Тошкентдаги марказий “Пахтакор” стадионида “Пахтакор” ва “Шўртан” жамоалари 24-тур доирасида ўзаро баҳс олиб боради. Ушбу учрашув мазкур жамоалар ўртасидаги 18-учрашув бўлади.
Хабар бериб ўтганимиздек, Самарқанд шаҳри 1-7 ноябрь кунлари ушбу йилда ўз вилоятида кубок ғолибликни қўлга киритган жамоалар ўртасида Республика кубоги бўлиб ўтади.
Қозоғистон чемпионатида тўп сурадиган футзалчиларимиз сафи кенгайди. Жорий мавсум Ўзбекистон миллий жамоасининг нақ 6 нафар аъзоси қозоқ клублари шарафини ҳимоя қилади.
3 ноябр, якшанба куни Ўзбекистон Олий Лигаси 25-тур учрашувлари бўлиб ўтади. Учрашувларни қуйидаги ҳакамлар ва назоратчилар бошқариб боришади.
Республикамизнинг вилоятларида ўтказилган кубок учрашувларининг ғолиблари энди Республика кубогида иштирок этишади. Республика кубоги 31 октябрдан бошлаб 7 ноябргача шахримизда бўлиб ўтади, дея хабар бермоқда Самарқанд вилояти футбол федерацияси расмий сайти.
2015 йил охиригача «Жиззах» махсус индустриал зонасида спорт иншоотлари учун сунъий майса ва қопламаларни ишлаб чиқарувчи корхонани ишга тушириш режалаштирилмоқда. Бу ҳақда Podrobno.Uz хабар бермоқда.