Ана шундай тиғиз паллада жамоанинг бош мураббийсиз қолгани... Хуллас, хорватлар Украина термасига қарши ўйин олдидан шунчаки, тушунарсиз ва мураккаб ҳолат олдида гўёки, тақдирга тан беришганди. Гап шундаки, хорватиялик юлдузлар бир кун аввал оқшомда Загребда «бўйсинмас» финляндияликларга қарши ҳеч нарса қилолмагандилар.
Натижада жамоанинг саралаш гуруҳида 2-ўринни олиб, «плей-офф» ўйинлариларига чиқиши ҳам шубҳа остида қолди. Бунинг учун Лука Модрич ва Иван Ракитич етакчилигидаги футболчиларнинг Украина сафаридан ғалаба билан қайтишлари талаб этиларди...
Ҳа, Хорватия миллий жамоаси мундиал йўлланмаси йўлидаги саралаш ўйинларида сира ўзига ўхшамади — асосий рақиблар Исландия ва Туркия термалари билан ўйинлардаги мағлубият ортидан ўртамиёна финляндияликларни енголмаслик дард устига чипқон бўлди.
Вақтида не-не голларни урган Шукер жамоа кийиниш хонасига кирдию, умумий муҳит жуда қалтис эканлигини тушунди. Зеро, футболчилар жуда асабий ҳолатда, Чачич эса назоратни қўлдан чиқарганди. Хуллас, жаҳон чемпионатига чиқиш учун охирги имкониятни ҳам йўқотмаслик учун дарҳол қатъий чора қўллаш зарурати туғилди.
Шу тариқа жамоа сафарга жўнашга оз фурсат қолган пайт бош мураббийсиз қолди. Аслида Давор Шукерда янги мураббий танлаш имконияти деярли нолга тенг эди. Ҳар ҳолда, бундай қисқа вақт ичида номдор мутахассис билан келишувга эришиш мумкин эмасди. Лекин вазият тезда амалий ҳаракат бошлашни тақозо этарди.
Шукер худди шундай қилди ҳам - телефонини қўлига олдида эски таниши Златко Далич рақамини терди. Муҳими, номзод мураббий ўзини бозорга солмади, жамоа аҳволи ўта танглигини пеш қилмади ва Украина томон учиш арафасида аэропортга етиб келди. У айнан шу жойда футболчиларга янги устоз сифатида таништирилди.
Яъни ҳеч қандай шартнома тузилгани ҳам, ҳужжатларга имзо чекилгани ҳам йўқ. Бошқача айтганда, Далич вақтинча жентльменлик келишуви асосида ишлашга кўнди.
Футболчилик ва мураббийлик тажрибаси
Златко Далич вақтида футболчи бўлган, аммо айтарли ҳеч нарсага эришмаган. Фаолиятининг катта қисмини камтарингина «Вартекс»да ўтказган бўлажак мураббий икки мавсум «Хайдук»да ҳам тўп сурган. Лекин бу клубда асосий таркибнинг муқим аъзоси даражасига чиқмаган. Бутсаларини михга илганидан кейин эса ўша «Вартекс»да мураббийлик ишини бошлаб юборди.
Шундан сўнг Албаниянинг «Тирана» жамоасида оз-моз тажриба оширгач, ортга қайтиб, Хорватия ёшлар термиаси бошқарувини қўлга олди. Айтиш жоиз, Далич айнан шу даврда ёш Иван Перишич ва Марио Манжукични катта саҳнага кўтарди. Златконинг кейинги 6 йиллик фаолияти Осиёда, аниқроғи, Яқин Шарқда кечди.
Хорват мутахассиси «сариқ қитъа»да ҳам сокингина ишлади ва фақат БААнинг «Ал-Айн» клубини ОЧЛ финалига олиб чиқиш эвазига маълум даражада танилди. Шундай бўлсада, унинг бирданига Хорватия миллий жамоасига тайинланиши ақлга сиғмас қарор сифатида қабул қилинди.
Шукер ҳаттоки, бунинг учун калака остига ҳам олинди. Қарангки, «ҳаводан тушган» шу мураббий илк ўйиндаёқ жамоа қиёфасини буткул ўзгартириб юборди.
Даличга суперклубни бериб кўриш керак...
Киритилди: 10:07, 05.08.2018. Ўқилди: 6353 марта. Фикрлар: 1 та.