ЕВРОПА / Футболчилар / Воқеалар
Португалиялик юлдуз Криштиану Роналдунинг яқинда «Реал»дан «Ювентус»га ўтганидан хабарингиз бор. Испания солиқчилари билан можародан қутулиш учун у йирик суммадан маҳрум бўлишга ҳам тайёр.
«СЭ» нашри барчаси қандай бошлангани ҳақида маълумот берди.
Суддаги иштирок
Криштиану Роналду 2017 йилнинг 31 июлини эслашни унчалик ҳам истамайди. Айнан шу куни унинг солиқларни яшириши борасида Мадрид судидаги биринчи чиқиши бўлганди.
Эслатиб ўтамиз, Португалия терма жамоаси етакчиси ўшанда 2011-2014 йилларда имиж ҳуқуқидан олган даромадлари орқали Испания ғазнасига 14,7 миллион евро миқдоридаги солиқни бермаганликда айбланган. Роналдунинг чиқиши бир ярим соатга чўзилганди.
Бу вақт оралиғида Роналду судга тушунтириш берган. Шунда бир саволга жавоб судьяга аниқдек кўринмади ва футболчига таржимон хизматидан фойдаланишни таклиф қилишди. Криш эса «Йўқ, фақат ўзим жавоб бераман», деганди. Суд жараёни ёпиқ бўлгани боис, 15та мамлакатдан ташриф буюрган 200 нафардан ошиқ журналистлар ташқарида кутиб туришганди.
Жараён якунлангач, Криштиану ташқарига чиқиб ҳаммасини гапириб бериши керак эди. Бироқ барчаси асабий кечгани боис, футболчи фикр билдиришни истамади. У ўз вакили орқали тез орада баёнот беришини маълум қилди.
Баёнот
Тез орада Роналдунинг сўзлари интернетда тарқалди. Marca нашрининг хабар беришича, Криштиану ўзининг айбсиз эканлигини маълум қилди. «Ҳеч қайси мамлакатда солиқ идораларидан ҳеч нимани яширмаганман. Бундай муаммоларга дуч келмагандим. Барча солиқларни тўлаб, даромадларини декларация қилиши лозим.
Мени танийдиганлар яхши билишадики, ўз маслаҳатчиларимдан шуни талаб қиламан. Менга ҳеч қандай муаммолар керак эмас», - деди Роналду. Португалияликнинг айтишича, унга 2010 йили жорий қилинган система бўйича айблов эълон қилишган. Унинг айтишича, 2004 йили «МЮ» юристлари таклиф қилган система орқали солиқ тўлаб келган.
Ушбу схемада оффшор компанияларнинг ҳам иштироки бўлган. Бироқ бу тизим ҳозирги кунда ҳам Англияда ҳеч қандай эътирозга сабаб бўлмайди.
Қонунчиликдаги фарқ
Испания прокуратураси норозилигига сабаб бўлган иккита фарқдан биттаси ҳам шу. Роналдуга қўйилган айбловлардан бири, футболчи Англия солиқ стандартларидан Испания солиқ майдонида фойдаланган. Икки мамлакат қонунчилиги бу борада фарқ қилади. Агар португалиялик футболчи Испания қоидаларига амал қилганида, у катта миқдорда солиқ тўларди.
Демак, 2010 йилдан бошлаб, кимки Испанияда ишласа ва шу билан бирга хорижда даромад олаётган бўлса, солиқ идораларига ана шу даромадининг 52 фоизини тўлаши лозим. Италияга солиштирадиган бўлсак, бундай фойдага максимал солиқ 100 минг еврони ташкил қилади.
Кечиккан декларация
Иккинчи сабаб - солиқ декларациясини топшириш вақти. Роналду 2011, 2012 ва 2013 йилларда имиж ҳуқуқидан олган даромадлари декларациясини 2014 йили топширган. Испаниялик солиқчилар декларацияни ҳар йили тўлдириш кераклигини талаб қилишган. Чунки йилдан-йилга солиқ ставкалари, валюта курслари ўзгариб туради.