Республика олимпия захиралари теннис мактаби кортларида ўтаётган «Тошкент опен – 2014» халқаро турнирида биринчи давра учрашувлари ўтказилди.
Пойтахтимизда эркин, юнон-рум ва аёллар кураши бўйича катталар ўртасида ўтказилаётган жаҳон чемпионатида эркин кураш бўйича мусобақалар ниҳоясига етди.
Жорий йилнинг 4-7 сентябрь кунлари Хитой Тайпейи давлатида академик эшкак эшиш бўйича ўсмирлар ўртасида Осиё чемпионати баҳслари ўтказилди.
Пойтахтимизда эркин, юнон-рум ва аёллар кураши бўйича катталар ўртасида ўтказилаётган жаҳон чемпионатида дастлабки ғолиб ва совриндорлар номи маълум бўлди.
Дания пойтахти Копенгагенда оғир атлетика бўйича фахрийлар ўртасида жаҳон чемпионати баҳслари ўтказилди.
Хорватиялик теннисчи Марин Чилич АҚШ очиқ чемпионатида бош совринни қўлга киритди. У финалда япониялик Кей Нисикори устидан 3 сет якунига кўра зафар қучди.
Мамлакатимиз паралимпиячилари қаерга боришмасин, улар иштирокидаги мусобақалар нуфузи нечоғлик юқори бўлмасин медаллар шодасини қўлга киритган ҳолда юртимизга ёруғ юз билан қайтишлари яхши анъанага айланган.
Кеча "US open"да ярим финал ўйинлари бўлиб ўтди. Дунёнинг биринчи ракеткаси Новак Жововия япониялик Кей Нисикори билан кортга чиққан бўлса, Рожер Федерер хорватиялик Марин Чилич билан баҳс олиб борди.
Бирлашган Араб Амирликларининг Шаржа шаҳрида хотин-қизлар ўртасида ўтказилаётган FIDE Гран-Присида 9-тур учрашувлари бўлиб ўтди.
Россиянинг Магнитогорск шаҳрида ўтказилган халқаро турнирда ҳамюртимиз Абдулла Тангриев оғир вазндаги полвонлар ўртасида бўлиб ўтган беллашувларда барча рақиблари устидан ғалаба қозониб, олтин медалга сазовор бўлди.
Жорий йилнинг 26 август – 5 сентябрь кунлари Теҳрон шаҳри (Эрон)да эшитиш қобилиятини йўқотган спортчилар ўртасида футзал бўйича ўтказилган Осиё чемпионатида Ўзбекистон терма жамоаси аъзолари бронза медали совриндори бўлдилар.
Жорий йилнинг 3-6 сентябр кунлари АҚШнинг Колорадо-Спрингс шаҳрида дзюдо кураши бўйича паралимпиячилар ўртасида Жаҳон чемпионати баҳслари ўтказилади.
БААда ўтказилаётган FIDE Гран-присида 8 тур ўйинлари бўлиб ўтди. Ушбу турда ҳамюртимиз Нафиса Мўминова арманистонлик Элина Даниелян билан баҳс юритиб, имкониятни бой берди.
Россиянинг Челябинск шаҳрида бўлиб ўтаётган дзюдо бўйича жаҳон чемпионатида бугун якка тартибдаги мусобақаларнинг сўнгги куни ўтказилмоқда. Бугун татамига оғир вазндаги спортчилар чиқишди.
Мамлакатимиз истиқлоли байрами арафасида ўсмирлар ўртасидаги II Олимпия ўйинларида муваффақиятли иштирок этган ёш спортчиларимиз халқимизнинг энг улуғ, энг азиз байрами – Ватанимиз давлат мустақиллигининг 23 йиллигига муносиб туҳфа ҳозирлади.
Россиянинг Челябинск шаҳрида дзюдо бўйича жаҳон чемпионати ўтаетганидан ҳабарингиз бор албатта. Бугунги баҳсларда эркаклар икки вазн бўйича (100, +100 кг), аёллар эса бир вазн (+78 кг) бўйича жаҳон чемпионлиги учун кураш олиб боришади.
Россиянинг Челябинск шаҳрида дзюдо бўйича Жаҳон чемпионатида бугун ҳам 2та вазн тоифасида баҳслар бўлиб ўтмоқда. Эркаклар 90, аёллар эса 70 кг. вазнда беллашувларда иштирок этишди.