• Натижалар | Жами овоз: 20066 та.
Тошкентда "Баҳорги аёллар" веломарафони бўлиб ўтди
2017 йилнинг 13 май куни пойтахтимизда “Баҳорги аёллар" веломарафони бўлиб ўтди. Бутунжаҳон оила кунига бағишлаб ташкил этилган мазкур веломарофон Ўзбекистон хотин-қизлар қўмитаси ҳамда мамлакат велосипиед спорти Федерацияси ташаббуси билан ўтказилди. Мусобақа уч ёш тоифасида ташкил этилди.
Биринчи тоифадан 18 -30 ёшли хотин-қизлар ўрин олган бўлсалар, 31-45 ёшли иштирокчилар иккинчи тоифага ажратилишди. Учинчи ёш тоифасини эса ёши 45 дан ошган аёллар ташкил этиб беришди. Марафонда нафақат профессионал спортчилар, шунингдек, санъат ва спорт юлдузлари ва ҳаваскорлар иштирок этишди.
Жумладан, эстрада, театр ва кино юлдузларидан шу куни Райхон, Шаҳзода, Самандар Ҳамроқулов, Машҳурбек, Руҳшона, Лола, Раъно Ярашева, Риҳситилла Абдуллаев, Райхон Уласенова веломарафонга ўз ташрифи билан янада файз киритишди. Аслида мазкур веломарафонни ташкил этишган кўзланган асосий мақсад хотин-қизлар ўртасида фаол ва соғлом турмуш тазини тарғиб қилиш, уларни жисмоний камолотга етказиш, иштирокчилар спорт маҳоратини ошириш, экологик жиҳатдан уларнинг хавфсизлигини таъминлашдан иборат эди.
Тошкентнинг Абдулла Қодирий кўчаси бўйлаб жами 5 км масофага ўтказилган марофонда пойтахтимиз ва Тошкент вилоятидан бир ярим мингдан зиёд хотин-қизлар иштирок этишди. Натижалар қуйидаги кўринишни ҳосил қилди: