Spalettining ketishi bir necha hafta muhokama qilindi
Voqealarning bunday rivojlanishini hech kim kutmagan edi. Neapolliklar yakuniga yetgan mavsumda o‘zining eng yorqin o‘yinlarini ko‘rsatdi. Hattoki, chempionlikni 5 tur qolganda, 4 may kuni "Udineze" bilan o‘yindagi durangda hal qildi.
Kutilmaganda, may oyining ikkinchi yarmida muvaffaqiyatning asosiy sababchisi — bosh murabbiy Luchano Spalettining ketishi haqida insaydlar paydo bo‘la boshladi. Shu bilan birga, biroz oldinroq Luchanoning o‘zi qolish niyatida ekanligini aytgandi.
Qisqa vaqt ichida "Napoli" prezidenti Aurelio Di Laurentis va Spalettining munosabatlari yomonlashgani hamda yangi shartnoma borasidagi muzokaralar murakkablashgani xabar qilingandi.
Keyinchalik yangi tafsilotlar paydo bo‘ldi. Vaziyatning keskinlashuviga funksioner murabbiyning o‘zi bilan muhokama qilmasdan, mutaxassis bilan shartnomani 2024 yilgacha uzaytirish variantini faollashtirishga qaror qilgani sabab bo‘ldi.
Mavsum yakuni "Napoli" uchun butunlay boshqacha kayfiyatda o‘tdi. Murabbiylikka bir necha nomzodlar haqida insaydlar chiqa boshladi. Klub rahbariyati Spaletti uchun 2 yillik 4 million yevro maoshlik taklif berdi, ammo qabul qilmadi.
29 may kuni Luchano:
"Napoli"ga men hamma narsani tushuntirganman. Bir yil dam olishim kerak. Di Laurentis esa, buni to‘g‘ri qabul qildi. Bu holat meni xursand qildi, albatta".
"Napoli" esa, yangi murabbiy izlay boshladi.
Spalletti sklonyayetsya k resheniyu vzyat pauzu v sleduyushem sezone - Chempionat  Italii
Short-listga kimlarning nomi kiritilgandi?
Bunday paytlarda yangi murabbiy topish qiyin, ayniqsa, Spalettining uslubi jamoaga singib ketgan vaqtda. Klub bir necha nomzodlar orasida "Atalanta" ustozi Janpiyero Gasperini variantini ham ko‘rib chiqdi. Hattoki, muzokaralar olib borilayotgani haqida mish-mishlar tarqaldi.
Nomzodlar orasida "Napoli"ni 2013-2015 yillarda boshqargan Rafayel Benites va PSJda faoliyat olib borgan Kristof Galtye ham bor edi. Yana shuningdek, Luis Enrike va Roberto Manchini nomlari ham paydo bo‘la boshladi. Enrike qishda Ispaniya termasini tark etib, klublar miqyosida ishlashga qaytishini ma’lum qildi. Lusiga "Chelsi"dan taklif bo‘ldi, ammo u rozi bo‘lmadi. Bir vaqtlar "Roma"da faoliyat olib borgan paytlarini eslab Italiya A Seriyasidan kelgan takliflarni ko‘rib chiqmoqchi edi. Lekin insayderlarning aytishicha Neapoldan hech qanday chorlov bo‘lmagan. Roberto Manichini esa, Italiya termasida hali ham faoliyat olib boryapti. Di Laurentis u bilan hali ham aloqada. Ikkisi o‘zaro suhbatlashishga ulgurdi, funksioner murabbiyning rejalarini bilib oldi. Barcha variantlar to‘g‘ri kelmaganidan keyin Rudi Garsiya nomzodini tanlashdi.