«MYU» va Ten Xag: qanday qaror eng maqbuli?
«Manchester Yunayted» mavsum boshidan beri juda yomon natijalarni qayd etmoqda, klub Premyer-ligada tarixdagi eng yomon startni amalga oshirdi va Chempionlar ligasida ikki marta mag‘lub bo‘ldi.
Quyida klub bundan keyin nima qilishi kerakligini aniqlashga harakat qilamiz.
Ten Xag mavsum startini buzib qo‘ydi va bunga uning o‘zi aybdor
«Qizil iblislar» APLning 7 turida to‘rtta o‘yinda va Chempionlar ligasi guruh bosqichidagi ikkala uchrashuvda ham mag‘lub bo‘lishdi. Har qanday jamoada yomon davrlar bo‘ladi va buning sabablari har xil bo‘lishi mumkin. Ba’zida katta omadsizlik yuz beradi, ba’zida bu kadrlar bilan bog‘liq muammolar tufayli sodir bo‘ladi, ba’zida jamoa shunchaki qayta tuziladi. Biroq, «Manchester Yunayted»da bunday emas.
«Qizil iblislar»ning hozirgi musibatlarini aniq bir ism bilan kuzatish mumkin: Erik ten Xag. O‘tgan mavsumda gollandiyalik murabbiy jamoaga endigina ko‘nikib qolganda jiddiy kadrlar muammosiga duch keldi, shuning uchun startdagi muvaffaqiyatsizliklarni osonlik bilan tushuntirish mumkindek tuyuldi. Endi hammasi boshqacha. Futbolchilar Ten Xagni bilishadi, uning yaxshi tarkibi bor, barcha yetakchilar sog‘-salomat. Biroq, hayratlanarlisi shundaki, boshida bir qator muvaffaqiyatsizliklar klub ustozining qilgan ishlari bilan bog‘liq. «Manchester Yunayted» David de Xea bilan shartnomani yangilamadi; ular murabbiyning himoyachisi Andre Onana bilan shartnoma imzoladilar. Bunga Jeydon Sancho bilan bog‘liq janjalni qo‘shamiz, u Ten Xag bilan konfliktga ega va bu jamoaga ta’sir qiladi. Umuman olganda, hozir jamoaning muvaffaqiyatsizliklariga murabbiyning g‘alati harakatlaridan boshqa xolis tushuntirishlar yo‘q.
Ten Xagning g‘oyalari «Manchester Yunayted»ga mos kelmadi
«Manchester Yunayted»ning Ten Xag bilan munosabatlaridagi muammo klubning murabbiyga jiddiy qaramligi bilan bog‘liq. Gollandiyalik murabbiy kuchli «Ayaks»ni qurdi va ko‘plab klublar uni o‘z safiga qo‘shishga harakat qilgandi. Ten Xag «Manchester Yunayted» bilan shartnoma imzolaganida, «qizil iblislar» muvaffaqiyatga erishgandek tuyuldi. Go‘yo klubga shunchaki murabbiylik lisenziyasiga ega bo‘lgan shaxsni emas, balki aniq g‘oyaga ega bo‘lgan murabbiyni taklif qilgan.
G‘oyaga ega bo‘lish u amalga oshganda yaxshi ko‘rinadi. Biroq, agar fikr natija bermasa, murabbiy uning garoviga aylanadi. «Manchester Yunayted» Ten Xagga sarmoya kiritdi, shu jumladan moliyaviy tomondan, murabbiy so‘ragan o‘yinchilarning to‘liq taqsimlanishiga imkon berdi. Onana bilan bo‘lgan misol bu borada eng aniqdir. Kamerunlik seyv qilishda unchalik yaxshi emas, ammo Ten Xagga oyoqlari bilan yaxshi o‘ynash malakasini olish uchun bu darvozabon kerak edi. Bunga o‘ziga xos markaziy himoyachi Lisandro Martinesni qo‘shamiz. Agar gollandiyalik murabbiy ertaga ishdan bo‘shatiladi deb hisoblasak, yangi murabbiy hozirgi murabbiy istagan bir qancha futbolchilardan qutulishni istashi ehtimoli yuqori.
Natijada klub qaysidir ma’noda Ten Xagning «sehrli jin»i bo‘lib qoldi. Gollandiyalikni endi ishdan bo‘shatish rahbariyat uchun mavsumni buzib qo‘yish bilan kafolatlangan. Qanday murabbiy hozirgi tarkibdagi jamoani stilistik jihatdan o‘zgartirishini tasavvur qilib bo‘lmaydi. Balki «qizil iblislar» hissiyotlarga asoslanib, oniy natijani berib turar, ammo tizimli ravishda bu dargumon.
Ten Xagni ishdan bo‘shatish kerakmi?
Muammo shundaki, murabbiyni ishdan bo‘shatish juda oson, ammo bu vaziyatni jiddiy o‘zgartirishi mumkin emas. Tushunishingiz kerak, kuchli murabbiy mavsumning qizg‘in pallasida klubga qo‘shilmaydi. Vaqtinchalik murabbiyga pul tikishning ham foydasi yo‘q: bu, qoida tariqasida, natija bermaydi. Aslida, klubning tanlovi shunday: Ten Xagga ishoning va vaziyatning o‘zgarishiga umid qiling yoki uni ishdan bo‘shatib, albatta muvaffaqiyatsizlikka uchrang.
«Manchester Yunayted» yaqin bir necha oy ichida Ten Xagni ishdan bo‘shatishini tasavvur qilish qiyin. Agar jamoa mag‘lub bo‘lishda davom etmasa va Premyer-ligadan tushib ketish xavfini yuzaga keltirmasa, bu, albatta, sodir bo‘lmaydi. Biroq vaziyat o‘zgarmasa, klub yozda albatta murabbiy almashtirishga tayyorgarlik ko‘ra boshlaydi. Shu ma’noda, yanvar oyidagi transfer mavsumi qiziqarli bo‘ladi: klub murabbiyning istaklari amalga oshishini kutadimi yoki rahbariyat murabbiyning «istaklari»ga ishonmaslikni afzal ko‘radimi? Kuzatamiz.
Kiritildi: 14:22, 06.10.2023. O'qildi: 3123 marta. Fikrlar: 0 ta.