YEVROPA / Murabbiylar / Voqealar
O‘tgan yozda ko‘pchilik Angliya Premyer-ligasining joriy mavsumi «Manchester Yunayted» uchun uchinchi turda yakunlanadi, deb hazillashgandi. O‘tgan mavsumda «Liverpul» «mankunianliklar»ni ikki marta - 5:0 va 4:0 hisobida mag‘lub etganini hisobga olsak, jamoatchilikning kayfiyati tushunarli. Ammo «Manchester Yunayted» o‘z maydonida asosiy raqibini 2:1 hisobida mag‘lub etdi.
«Liverpul» ustidan qozonilgan g‘alaba «Yunayted» bosh murabbiyi Erik ten Xag uchun APLdagi birinchi g‘alaba bo‘ldi. Ushbu jangdan so‘ng, yarim himoyachi Bruno Fernandeshning so‘zlariga ko‘ra, jamoada o‘ziga bo‘lgan ishonch katta. O‘shandan beri ko‘p vaqt o‘tdi. «Manchester Yunayted» har doim ham barqaror bo‘lmagan, ammo klubning taraqqiyotini inkor etib bo‘lmaydi.
Hozirda «Yunayted» Premyer-liganing kuchli uch jamoasidan biri va hatto chempionlik uchun kurashda ham qatnashadi. Qolaversa,  «mankunianliklar» Yevropa ligasining 1/16 finalida «Barselona» to‘sig‘idan o‘tishdi, bu ham futbolchilarga ishonch bag‘ishlaydi. «Manchester Yunayted»dagi birinchi mavsumi tugaguniga qadar, Ten Xag klub uchun 5 yil ichida birinchi sovrin - Angliya Liga kubogini qo‘lga kiritdi.
Yozda ko‘pchilik gollandiyalik mutaxassisning «mankunianliklar» lagerini jonlantirish qobiliyatiga shubha qilgandi. «Ayaks» ham katta klub, ammo «Yunayted» har tomonlama boshqa darajada. Mutaxassis yangi vazifani zimmasiga olishdan qo‘rqmadi, hozir esa «MYU»ga nisbatan shubhalar kamayib bormoqda. Ten Xagning o‘yinchilarga yoqqan birinchi quroli tartib-intizom edi. Murabbiy futbolchilar orasida yaqqol favorit yo‘qligini, uning maydondagi o‘rnini topish kerakligini darhol ko‘rsatdi.
Ba’zi janjallar bo‘ldi (Krishtianu Ronalduni eslaymiz), ammo bu ijobiy ish berdi. Fernandesh avvalroq jamoada aynan shunday temir tartib-intizom haqiqatan ham yetishmayotganini aytgandi. Gap faqat Ronaldu haqida emas. Markus Reshford faoliyatidagi eng yaxshi mavsumlardan birini o‘tkazmoqda, ammo bir safar jamoaviy o‘yinga kechikib qolgani uchun «Vulverxempton»ga qarshi asosiy tarkibda maydonga tusha olmadi. Futbolchi murabbiyning qarorini tushunib, ikkinchi bo‘limda maydonga tushdi va g‘alaba golini kiritdi.
Jeydon Sancho bilan bog‘liq vaziyat ham shundan dalolat beradi. Gollandiyalik murabbiy Sancho uchun 85 million yevro to‘langaniga qaramay, ingliz futbolchisini ko‘p ham maydonga tushirmayapti. Bazada mashg‘ulot o‘tkazishga ham ruxsat bermadi. Shu tariqa mutaxassis futbolchini optimal formaga erishishi uchun ko‘proq mehnat qilishga undadi. Natija qoniqarli. U tarkibga qaytgandan keyin uchta o‘yinda ikkita gol urdi va bu faqat jamoatchilikka ma’lum bo‘lgan holatlar. Aytishlaricha, «Manchester Yunayted»da Aleks Fergyuson davridan beri bunday temir tartib bo‘lmagan. Futbolchilar buni yaxshi ko‘rishadi.
Ten Xag ishidagi yana bir ijobiy omil - bu bir vaqtning o‘zida bir nechta o‘yinchilarning rivojlanishi. Asosiysi, albatta, Reshford. Joriy mavsum Markus uchun eng yaxshilaridan biri bo‘ldi. Shu kungacha 25 yoshli vinger barcha musobaqalarda 38 ta o‘yinda 25 ta gol urdi va 9 ta golli uzatmani amalga oshirdi. 2023 yilda  esa 14 ta gol urgan. Bu ligadagi barcha futbolchilar orasida eng yaxshi natija. Boz ustiga, Reshford ayrim jamoalardan ko‘proq gol urgan. Masalan, bu yil «Liverpul» va «Chelsi»ning gollari Markusga qaraganda kamroq.
Buning ustiga Alexandro Garnacho «Manchester Yunayted»ning eng yaxshi yosh futbolchilaridan biriga aylandi. Joriy mavsumda 18 yoshli vinger «mankunianliklar» asosiy tarkibida 26 ta o‘yin o‘tkazib, 3 ta gol urdi va 5 ta golli uzatmani amalga oshirdi. Uning 2 ta goli esa g‘alaba keltirdi. Aaron Van-Bissaka mavsumning birinchi yarmida klubni tark etishga yaqin keldi va endi o‘ng qanotdagi o‘rin uchun Diogo Dalot bilan raqobatlashmoqda. Lyuk Shou esa yangi murabbiy kelishi bilan markaziy himoyachi pozisiyasida juda yaxshi o‘ynay olishini bilib oldi.
Ten Xag o‘zi bilan «Manchester Yunayted»ga olib kelgan yana bir muhim jihat - bu transferlarga oqilona yondashishdir. O‘tgan yozda himoyachilar Lisandro Martines (57 million yevro) va Tayler Malaysiya (15 million yevro), yarim himoyachilar Kazemiro (70 million yevro) va Kristian Eriksen (erkin agent), shuningdek, qanot himoyachisi Entoni (95 million yevro) o‘tgan yozda «Yunayted»ga qo‘shilgan edi. Qishda «Manchester Yunayted» yarim himoyachi Marsel Zabitser va hujumchi Vegxorstni ijaraga oldi.
Hozircha savollar faqat Entoni haqida qolmoqda. 24 yoshli vinger hozirga qadar APLda atigi 3 ta gol urgan. Deyarli 100 millionlik yigit uchun unchalik ko‘p emas, ammo hozircha jamoa usiz ham yaxshi harakat qilmoqda. Biroq «Manchester Yunayted» hali ko‘p ish qilish kerak, jumladan, transfer bozorida. Yozning asosiy vazifalaridan biri yangi hujumchi bilan shartnoma imzolash bo‘ladi.
Kiritildi: 10:22, 03.03.2023. O'qildi: 2516 marta. Fikrlar: 5 ta.