"Chelsi" - 2020/2021 yilgi Chempionlar Ligasi chempioni
"Real Madrid" 2021/2022 yilgi Chempionlar Ligasida g‘olib chiqdi
"Manchester Siti" 2022/ 2023 yilgi Chempionlar ligasi g‘olibi
? – UEFAning to‘rt yillik reytingidagi eng yaxshi jamoalar (birinchi o‘rindan sakkizinchi o‘ringacha)
Nima uchun bu format kerak?
Jahon futbolida hamma ham mavsum davomida allaqachon charchagan futbolchilar tufayli boshqa turnirga rozi emas. Lekin FIFA uchun klublar o‘rtasidagi bunday yirik jahon chempionati daromadni oshirish yo‘lidir. Tashkilot yangi to‘rt yillik sikl uchun taxminan 11 milliard dollar olishni rejalashtirmoqda.
FIFA nima uchun AQSHni tanladi?
Tashkilot Amerikada futbolni rivojlantirish uchun yangi platformani yaratmoqda - bu yerda ketma-ket uchta muhim turnir o‘tkazilishi shunchaki tasodif emas. AQSH vakillari bundan faqat xursand bo‘ladi: bu mamlakat uchun sport sohasida yangi bosqichga ko‘tarilish uchun ajoyib imkoniyatdir.
"Biz Qo‘shma Shtatlarni jahon futbolidagi eng nufuzli klublar musobaqasiga mezbonlik qilish uchun tanlashganidan xursandmiz", dedi AQSH Futbol Federasiyasi prezidenti Sindi Parlou. “Bu mamlakatimizda bo‘lib o‘tadigan misli ko‘rilmagan yuqori darajadagi tadbirlarga qo‘shimcha turnir. Bu AQSHda futbolni rivojlantirish uchun yana bir imkoniyatdir”, – dedi mutaxassis.
Gallup so‘rovlariga ko‘ra, 1937 yildan 1972 yilgacha amerikaliklarning atigi 0,5 foizi futbol tomosha qilgan. 2004 yil dekabrgacha ham bu foiz 2 foizdan kam edi va so‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, AQSHdagi sport ishqibozlarining to‘rtdan bir qismi (27 foiz) (83 million) futbolga qiziqadi (jahon bo‘yicha o‘rtacha ko‘rsatkich 40 foiz). Ha, Amerikada basketbol (43%) va beysbol (37%) kabi eng ommabop sport turlari mavjud, ammo Amerikada so‘nggi 40 yil ichida futbol kabi tez rivojlangan boshqa sport turi yo‘q. Bu yerda gap bo‘lajak Jahon chempionati va bir necha kun ichida futbol bozorini o‘zgartirgan Messi haqida ham emas.
Global miqyosda buning uchta sababi bor: birinchisi, o‘g‘il bolalar ham, qizlar ham futbol o‘ynashi mumkin; Amerika futboli asosan erkaklar o‘yini. Ikkinchisi, to‘rt marta jahon chempionligini qo‘lga kiritgan ayollar terma jamoasining muvaffaqiyati: ularning o‘yinlari televideniyeda erkaklarnikidan yuqoriroq reytingga ega, futbolchilarning sovuqqonligini ko‘rib, hatto ko‘proq qizlar futbolga kela boshladi. Uchinchidan, xavfsizlik: 2010 yillarda Associated Press tomonidan o‘tkazilgan so‘rovda ota-onalarning 86 foizi o‘z farzandlariga futbol o‘ynashga ruxsat berishlarini aytishgan, chunki bu futbol Amerika futbolidan xavfsizroqdir (bu holatda, kattalarning atigi 51 foizi o‘z farzandlarini bunday sport turiga yuborishga tayyor ekanliklarini aytishgan). Bularning barchasi birgalikda Qo‘shma Shtatlarda yillar davomida paydo bo‘lgan ma’lum bir futbol ekotizmining yakuniy shakllanishi uchun potensial sabab bo‘ladi. Endi mamlakatda sport, ko‘ngilochar va ijtimoiy jihatlarni o‘zida mujassam etgan futbol madaniyatining yangi davrini yaratishga harakat qilinmoqda.
Kiritildi: 12:12, 25.06.2023. O'qildi: 3850 marta. Fikrlar: 4 ta.