O'ZBEK FUTBOLI / Legionerlarimiz / Fikrlar
Italiya. «Kalyari» «A» seriya 34-turida Eldor Shomurodovning sobiq klubi - «Jenoa» mehmoni bo‘lib, ortga 0:3 hisobidagi mag‘lubiyat bilan qaytdi.
Oxirgi vaqtlar Sardiniya jamoasining muhim futbolchilari qatoriga qo‘shilib olgan hamyurtimiz Genuyadagi bahsning 72-daqiqasigacha to‘p surib, sariq kartochka olish asnosida hakam protokoliga tushdi. Eldorning maydondagi harakati Sofascore tomonidan 6,6 ballga loyiq ko‘rildi. Aytgancha, «Kalyari» hujumchisi O‘zbekiston U-23 terma jamoasini OK-2024 yarim finalida g‘alaba qozonib, Parij Olimpiadasi yo‘llanmasini qo‘lga kiritgani bilan o‘z joyida va tezkor ravishda alohida qutladi. Eldor ijtimoiy tarmoqdagi sahifasiga olimpiyachilarimiz golni nishonlayotgan suratni qo‘yib, qisqa qutlov yozuvi ham qoldirdi: «Tabriklayman».
Turkiya. Husniddin Aliqulovning klubi - «Rizespor» Superliga 34-turida alamli tarzda g‘alabani qo‘ldan chiqardi. Elit diviziondagi ilk mavsumidayoq yuqori o‘rinlarga da’vogarlik qilayotgan klub «Anqaragyujyu»ga qarshi uy uchrashuvida avvaliga 2ta gol urdi, ammo ikkinchi 45 daqiqalikda o‘z darvozasidan ham ikki marta to‘p olib chiqdi. Alamlisi, poytaxtliklar hisobni tenglashtirgan golni 90+9-daqiqada nishonlashdi. Terma jamoamiz himoyachisiga kelsak, u doimgidek boshlang‘ich tarkibdan joy oldi va to‘liq vaqt harakatlandi. «Qaysarispor» esa «Pendikspor» maydonida 2:1 hisobida ustun keldi. Jamoa yarim himoyachisi Otabek Shukurov mazkur g‘alabaga 90 daqiqalik faolligi bilan hissa qo‘shdi, milliy jamoamiz xavbeki shuningdek, hakam tomonidan ogohlantirildi. Shuningdek, «Sivasspor» ham bu turda g‘alabani tantana qildi. Ma’lum muddat jarohatini davolatgan jamoa xavbeki Aziz Turg‘unboyev «Konyaspor»ga qarshi kechgan uchrashuvda asosiy tarkibga qaytdi, ammo tanaffusda o‘z o‘rnini zaxira vakiliga bo‘shatib berdi. 86-daqiqada urilgan yagona gol evaziga 3 ochko olgan «Sivasspor» Superliga turnir jadvalining 9-qatorida bormoqda. «Rizespor» 7-pog‘onada bo‘lsa, «Qaysarispor» 11-qatorda.
Qozog‘iston. «Ordabasi» QPL 6-tur doirasida «Elimay» mehmoni bo‘lib, durang (1:1) natija bilan cheklandi - 1:1. Mehmon jamoa safidagi legionerlarimizga to‘xtalsak, Jasur Yaxshiboyev asosiy tarkibda maydonga tushib, 86-daqiqada zaxiraga olindi. Shahboz Umarov esa o‘yinga 60-daqiqada qo‘shildi.
BAA. Mamlakat chempionati 21-turidan o‘rin olgan «Ajman» — «Xorfakkan» o‘yini 2:2 hisobida yakunlandi. Mehmon jamoada safidagi hamyurtimiz Abdulla Abdullayev uchrashuvning 58 va 89-daqiqalarida sariq kartochka olib, maydondan ertaroq chiqib ketgan bo‘lsa, avvalgi turda gol urgan Aziz Amonov qaydnomadan chetda qoldi.
Eron. «Persepolis» Oston O‘runov gol urgan o‘yinda penaltilar seriyasida mag‘lubiyatga uchrab, Eron kubogi uchun kurashdan chetga chiqdi. Gap turnirning 1|16 finalidan o‘rin olgan «Alyuminium Arak»ga qarshi uchrashuv haqida ketmoqda. Tehronliklar 11-daqiqadayoq hisobni ochishdi. Gol muallifi - O‘runov. «Persepolis» 25-daqiqada hisobdagi ustunlikni mustahkamladi 2:0. Biroq o‘z maydonida o‘ynagan «Arak» 85 va 90 Q 6-daqiqalarda gol urib, hammasini «overtaym»ga cho‘zdi. Qizig‘i, «Persepolis» bunda ham 2ta gol farqi bilan oldinga chiqib olgan bo‘lsada, yakunda g‘alabani saqlab qololmadi - 4:4. Penaltilar seriyasi esa 6:5 ko‘rinishida tugadi. Oston seriyada qatnashmadi, chunki 83-daqiqada zaxiraga olingandi.
Rossiya. Abbos Fayzullayevsiz qolgan SSKA RPL 21-turida «Spartak»ni qabul qilib, 0:0 hisobiga imzo chekdi. «Harbiylar» keyingi turda «Baltika» mehmoni bo‘lib, og‘ir mag‘lubiyatni tan olishdi - 1:3. «Rubin» esa o‘z uyida «Ural»ni yengolmadi - 1:1. Qozon klubi himoyachisi Rustam Ashurmatov mazkur uchrashuvda maydonga tushgani yo‘q.
Rossiya chempionati Birinchi divizioni ishtirokchisi «Nefteximik» turnirning 30-turida «Kuban» maydonida 1:1 hisobini qayd etdi. E’tiborlisi, mehmon jamoa goliga Vagiz Galiulin mualliflik qildi. Aytish kerak, 36 yoshli yarim himoyachimiz joriy mavsumdagi 17-o‘yinda birinchi golini urdi. Umuman, Vagiz «Nefteximik» safida jami 151 marta maydonga tushib, 16ta gol va 24ta assist qayd etgan. Andijonlik futbolchi 2006 yildan Rossiya chempionatida o‘ynamoqda. U shu kunga qadar «Rubin», «Ufa», «Tambov», «Sibir», «Tosno» klublari sharafini ham himoya qildi. Tajribali yarim himoyachi klublar miqyosida jami 405ta o‘yin o‘tkazib, 44ta gol va 43ta assist muallifiga aylandi. Eslatma, Galiulin 2008 yili «Rubin» bilan Rossiya chempionati va 2018 yili «Tosno» bilan mamlakat kubogida zafar quchgandi. O‘zbekiston milliy jamoasining 14ta o‘yinida qatnashgan legionerimizning «Nefteximik» bilan shartnomasi joriy msavsum yakunigacha mo‘ljallangan.
Kiritildi: 13:08, 03.05.2024. O'qildi: 1400 marta. Fikrlar: 0 ta.