Klub o‘rtasidagi Jahon chempionatida "Real", "Chelsi", "Man Siti" va "Bavariya" ko‘proq pul ishlab oladi
Klublar o‘rtasidagi jahon chempionati g‘olibi 125 million dollar ishlab oladi. Bu haqda jurnalist Ben Jeykobs xabar berdi.
2025 yilgi jahon chempionatining umumiy mukofot jamg‘armasi 525 million dollarni tashkil qiladi.
Ishtirokchi klublarga kafolatlangan to‘lovlar miqdori reyting va daromadga qarab 12,81 million dollardan 38,19 million dollargacha o‘zgarib turadi, eng katta summani turnir ishtirokchilari UEFAdan olgan. Eng katta to‘lovlar "Chelsi", "Manchester Siti", "Real" va "Bavariya"ga tushadi.
JCHda qatnashish uchun KONMEBOL klublari taxminan 15,21 million dollar oladi, KONKAKAF, CAF va Osiyo Konfederatsiyasi ishtirokchilari har biri 9,55 million dollardan, Okeaniya klublari esa 3,58 million dollardan oladi.
Turnir ishtirokchilarining yutuqlari uchun mukofot jamg‘armasi 475 million dollarni tashkil qiladi. Bu summaga har bir uchrashuvdagi g‘alabalar uchun bonuslar kiradi, ular barcha 32 klub uchun bir xil bo‘ladi.
14 iyundan 13 iyulga qadar AQSHda futbol bo‘yicha klublar o‘rtasidagi jahon chempionati bo‘lib o‘tadi.