Transfer: “Milonarios”dan “Barselona”ga
U qayerga keldi: “Real Madrid”
Bu qanday bo‘lgan edi. Keling, uzoqdan boshlaylik. 50 yillarning boshlarida dunyoning eng kuchli klubi Kolumbiyaning “Milonarios”i edi. Yulduz argentinaliklar 1948 yilda futbolchilarning ommaviy ish tashlashi natijasida o‘z ligalarini tark etib, u o‘sha jamoaga ketishgandi. Ular orasida Alfredo Di Stefano ham bor edi. 1951 yilda FIFA tegishli ruxsatisiz o‘yinchilarni jalb qilgani uchun Kolumbiya futbolining barcha turlarini taqiqlab qo‘ydi. Kolumbiya terma jamoasi 1954 yilgi jahon chempionatini o‘tkazib yubordi, argentinaliklar esa sekin-asta boshqa chempionatlarga yo‘l olishdi.
“Milonarios” o‘sha paytda FIFA tomonidan tan olinmaganligi sababli, "Barselona" Di Stefanoni transferi borasida sobiq jamoasi "River Pleyt"ga murojaat qildi. Argentinaliklar ruxsat berishdi, kolumbiyaliklar veto qo‘yishdi, futbolchining o‘zi esa Kataloniyaga qochib ketgan va hatto “Barsa” safida bir nechta o‘rtoqlik o‘yinlarida ishtirok etgan edi. Ammo Ispaniya futbol federasiyasi fikricha: barcha tomonlar, jumladan, “Milonarios”  ham ruxsat berishi kerak edi. Kolumbiyaliklar esa shartnoma bo‘yicha futbolchi ularga pul qarzi borligini da’vo qilishdi. Bu yerda “Real Madrid” sahnaga chiqdi va kerakli 1,5 million pesetani to‘ladi (“Barselona”ning Riverga bergan 4 millioni kuygan edi).
Ispaniya federasiyasi bu vaziyatda eng tasodifiy harakat qildi. Birinchidan, u har qanday legionerlarni sotib olishni taqiqlashni joriy qildi, keyin esa "Real" va "Barsa"ga galma-gal futbolchiga ega bo‘lishni taklif qildi - bir mavsum poytaxtda, ikkinchisi Kataloniyada. "Barselona" rahbariyati dovdirab, 4 million pesetani qaytarib berishni so‘radi va shartnomadan voz kechdi. Mavsum boshlanganidan ikki hafta o‘tib, oxirigacha chidagan “Real Madrid” “El Klasiko”da Di Stefanoni maydonga tushirdi va 5:0 hisobida g‘alaba qozondi. Buning ortidan ketma-ket beshta yevrokuboklarda madridliklar zafar kuchishdi.
Nima bo‘lishi mumkin edi: hozirgi "Real Madrid" Krishtianu Ronaldusiz besh yil ichida to‘rtta Chempionlar ligasini yutishi mumkinmidi? Di Stefano bilan ham xuddi shunday. Uning transferi vaqtida "Barselona" amaldagi chempion bo‘lgan va poytaxt klubi deyarli 20 yildan beri La Ligada g‘olib chiqmagan edi.
Di Stefano bilan Barsa qanday ko‘rinishga ega bo‘lardi? Yevropa kubogi allaqachon 1955 yilda paydo bo‘lgan bo‘lar edi. O‘shanda kataloniyaliklar hujumchilarning eng kuchli duyeti Di Stefano - Kubalaga ega bo‘lardi va birozdan keyin jamoani o‘sha davrning eng yaxshi murabbiyi Helenio Errera boshqarib, chuqur pleymeyker Luis Suaresning ulkan salohiyatini ochib berdi. Bu butun o‘n yil davomida yengilmas sulola bo‘lishi mumkin bo‘lgan.