Diyor Imomxo‘jayev: "Biz avval o‘zimizni, keyin butun bir futbolni o‘zgartirishimiz lozim"
O‘zPFL direktori Diyor Imomxo‘jayev O‘zbekiston terma jamoasiga nomzod sifatida ko‘rilayotgan murabbiy Xans-YUrgen Gede haqida to‘xtalib o‘tdi.
"O‘zbekiston termasiga yangi ustoz masalasida qator xabarlar chiqib turibdi. Rostini aytganda, birortasiga ishonayotganim yo‘q. Mavzu aktualligidan kelib chiqib, OAV o‘zi bilganicha va aniqlik kirita olganicha xabarlar e’lon qilishi normal holat.
Xans-YUrgen Gede nomzodi haqida ham xabar o‘qib qoldim. Germaniyalik mutaxassis 2003-2004 yillarda bizda ishlagan. Bizdan keyin Eron, Bahrayn, Malayziya, Ozarbayjon, Myanma, Liviya, Vyetnam kabi davlatlarda faoliyat olib bordi. Shuning o‘ziyoq unga nisbatan fikr shakllantira oladi — sayohatchi murabbiy, Marko Polodan ilhomlansa kerak.
Gede davrida O‘zbekiston Osiyo chempionatida ishtirok etgan va chorak finalda Bahraynga penaltilar seriyasida imkoniyatni boy bergan. O‘sha uchrashuvlarni yaxshi eslayman. O‘zbekiston guruhda 9 ochko jamg‘argan va darvoza dahlsizligini saqlab qolgan. Ammo bu himoya dahshat degani emasdi. Chunki raqiblar Iroq, Turkmaniston va Saudiyaning eng past ko‘rsatkichli avlodi bo‘lgan. Bahrayn bu himoyani qanday yorib o‘tish mumkinligini chorak finalda ko‘rsatgan va bizga 2 ta gol urgan. Qo‘shimchasiga, guruh bosqichidagi o‘yinlarda bizdagi hujumkorlik emas, alohida futbolchilarning individual mahorati ko‘p narsani hal qilgandi. Qosimov ikki marta jarimasi sabab bizni durangdan qutqarib qolgan, Geynrix ham ikki marta o‘z uslubida jamoaga yordam bergan, tamom.
Biz bitta xatoni 2-3 martalab takrorlaganimiz uchun ham muvaffaqiyatsizlik yo‘lidan chiqyapmiz. Biz o‘z xatolarimizdan xulosa qilishimiz va faqat oldinga intilishimiz kerak. Baxtni o‘sha 2004 yillardan izlash to‘g‘ri ish emas. Va albatta bir jihatga e’tiborli bo‘lishimiz shart, murabbiy o‘zgaravergani bilan ko‘p narsa yutmaymiz. Biz avval o‘zimizni, keyin butun bir futbolni o‘zgartirishimiz lozim". deydi Imomxo‘jayev o‘z telegram kanalida.
Manba: https://t.me/diyorimamkhodjaev
Kiritildi: 14:10, 02.07.2021. O'qildi: 3392 marta. Fikrlar: 0 ta.