O'ZBEK FUTBOLI / Rasmiy tadbirlar / Yig‘ilishlar
22-23 sentyabr kunlari Malayziya poytaxti Kuala Lumpurda Osiyo futbol konfederasiyasining Lisenziyalash bo‘yicha seminari o‘tkazildi. Unda O‘zPFL Klublarni lisenziyalash va xalqaro aloqalar bo‘limi boshlig‘i Zoxirjon Akramxonov ishtirok etdi.
OFK tomonidan yangi tasdiqlangan Lisenziyalash reglamentidagi o‘zgarishlar, qit’a futbol konfederasiyasining endilikda kuz-bahor tizimiga o‘tayotgani va ushbu mavsum almashishining lisenziyalashga ta’siri, lisenziyalash talablarini kuchaytirgan holda ayollar va futzal musobaqalarini yanada takomillashtirish borasidagi yangiliklar seminar ishtirokchilariga tanishtirildi.
OFKning barcha a’zo mamlakatlari lisenziyalash menejerlari qatnashgan seminarda ortda qolgan yilgi professional futbol klublarni lisenziyalash sarhisobi amalga oshirildi. Yodingizda bo‘lsa, 2021-yilgi lisenziyalash yakunlariga ko‘ra, 12 ta o‘zbek klubi OFK lisenziyasiga ega chiqqan edi. Lisenziya olgan klublar soni bo‘yicha O‘zbekiston Yaponiya va Janubiy Koreyadan so‘ng BAA bilan 3-pog‘onani bo‘lishib olgandi. Qolaversa, o‘tgan yili qit’ada dastlabki 4 ta mamlakat qatorida O‘zbekistonda ayollar jamoalarini ham lisenziyalash jarayonidan o‘tkazish yo‘lga qo‘yildi va Osiyodagi ilk ayollar jamoalari qatorida Jizzaxning “So‘g‘diyona-W” hamda Toshkentning “Bunyodkor-W” jamoalari OFK lisenziyasini qo‘lga kiritishdi. Seminarda 2021-yilgi yutuq va kamchiliklar muhokama qilinib, endilikda yangi mavsumdan e’tiboran ixtiyoriy ravishda futzal klublari ham lisenziyalashga jalb etilishi ma’lum qilindi.
Ikki kun davom etgan seminarda ayni paytda OFKda faoliyat olib borayotgan o‘zbekistonlik 3 nafar mutaxassislar Avazbek Beridiqulov, Sanjar Rizayev va Ahmed Tillayev ham hozir bo‘lishdi. Avazbek Beridiqulov seminarning birinchi kunida OFK tashkil etadigan musobaqalar xususida taqdimot o‘tkazdi. Sanjar Rizayev esa qit’a futbol konfederasiyasi tomonidan yo‘lga qo‘yilgan rivojlanish dasturlari haqida seminar qatnashchilariga ma’lumot berdi.
Kiritildi: 13:20, 23.09.2022. O'qildi: 1400 marta. Fikrlar: 0 ta.