YEVROPA / Mamlakat kuboklari / Italiya kubogi
Bugun Italiya Kubogining 1/2 final dastlabki uchrashuvida "Yuventus" o‘z maydonida "Lasio"ni qabul qiladi. Ushbu uchrashuvdan oldin har ikki jamoaning imkoniyatlari haqida fikr yuritamiz.
"Yuventus"da optimizm bo‘lish uchun sabablar juda kam:
Jamoa shunchaki sho‘ng‘inga tushib qolmadi - yo‘lda parchalanib ketdi. Yanvar oyida "Empoli"ga qarshi o‘yindan buyon "keksa sinyora" 9 uchrashuvda faqat bitta g‘alabaga erishdi. Bungacha turinliklar A Seriyada yetakchilik uchun "Inter" bilan faol kurashgan, ammo hozir bu haqda o‘ylash kulgili. Jamoa 2-o‘rinni "Milan"ga boy berdi va hatto 3-o‘rinni qiyinchilik bilan ushlab turibdi - Tiago Motta tomonidan mukammal yig‘ilgan "Bolonya" allaqachon pastdan taqillatmoqda (farq atigi 2 ochko). "Yuventus" bosh murabbiyi Massimiliano Allegri bu haqda shunday dedi: "Maqsadimiz kuchli to‘rtlikdan joy olish ekanligini unutmaylik. Men natijalar haqida tashvishlanmayman, chunki hamma narsa idrok bilan bog‘liq. Agar avvaliga ikkita o‘yinda mag‘lub bo‘lganimizda, keyin esa "Atalanta"ni mag‘lub etib, "Napoli" bilan durang o‘ynaganimizda, 58 ochkomizga munosabat boshqacha bo‘lardi. Maqsad Chempionlar ligasiga chiqish. Buni oxirgi daqiqada qilamizmi yoki yo‘qmi farqi yo‘q, asosiysi maqsadimizga erishish".
Hozirgi voqelikda murabbiylik masalasi eng dolzarb bo‘lib qolmoqda. Biz zudlik bilan rezervasiya qilishimiz kerak – joriy mavsum boshida hech kim "Yuventus"ni chempionlik poygasida kutmagandi, shu sababli hozirgi muvaffaqiyatsizlikka qaramay, biz kuchli uchlikdagi o‘rinlarimizni bekor qila olmaymiz. Kelgusi oylar Allegri uchun hal qiluvchi bo‘ladi. Mutaxassisning aytishicha, maqsad Chempionlar ligasi, lekin ayni paytda "Milan"dan kumush olishga umid qilmoqda va Italiya kubogi uchun oxirgisigacha kurashadi. "Byankonerilar"ning yevrokuboklarda ishtirok etmasligini inobatga olsak, turnir natijasi murabbiy taqdiriga katta ta’sir qiladi. Shu bilan birga, rahbariyat keskin harakatlarga shoshilishni istamaydi. Muddatidan oldin iste’foga chiqish hisobga olinmaydi, shundan beri menejer katta tovon to‘lashi kerak bo‘ladi. Turinliklar murabbiylar shtabiga yiliga 20 million yevro sarflashadi. Ammo Chempionlar ligasi va klublar o‘rtasidagi jahon chempionatiga chiqish bu tovon pulini moliyaviy jihatdan maqbul qiladi. Shunday ekan, italiyalik murabbiy katta ehtimol bilan hech bo‘lmaganda mavsum oxirigacha "Yuve"da ishlashda davom etadi.
Ammo keyin qaror qabul qilinishi kerak. Va aslida, Massimiliano bilan xayrlashish uchun sabab bor. Murabbiy turg‘unlikda va uning qo‘l ostida "Yuve" qo‘pol futbol ko‘rsatmoqda, taxminan natijalarga e’tibor qaratmoqda. Shu bilan birga, bozorda sifatli raqobatchilar mavjud. "Bolonya"ni kuchli uchlik uchun kurashga olib keladigan o‘sha Motta bilan raqobatlashishi mumkin. Yoki Vinchenso Italiano, yevrokubok quruvchisi "Fiorentina". Ulardan tashqari turinliklar short-listida "Monsa"ni boshqarayotgan Raffaele Palladino ham bor. Bir nechta boshlang‘ich o‘yinchilarning Allegri tizimiga kiritilmagani ham ajralishga sabab bo‘lishi mumkin. Gap Manuel Lokatelli, Federiko Kyeza, Filip Kostich va Fabio Miretti haqida ketmoqda. Allegri davrida hammaning roli o‘zgardi va ular yangi talablarga katta qiyinchilik bilan o‘rganmoqdalar. Va bunday yechimlardan hali hech qanday foyda yo‘q.
"Yuventus"ning bugungi o‘yin uchun taxminiy tarkibi (3-5-2):
Shesni – Bremer, Danilo, Gatti – Kostich, Miretti, Lokatelli, Rabyo, Kambyazo – Kyeza, Vlaxovich.
Tudor "Lasio"ga kuch berdi:
Rim jamoasida tezda yong‘in chiqdi. Maurisio Sarri "Bavariya" tomonidan Chempionlar ligasidan chiqarib yuborilgan va A Seriyada "Udineze"ga yutqazib qo‘yganidan keyin loyihani tark etishga qaror qildi. Insayderlarning fikriga ko‘ra, u loyihadan hafsalasi pir bo‘lgan va rahbariyatning ta’siridan norozi edi. Jamoa uzoq vaqt davomida boshi uzra sakrab yurdi, asosiy yevrokubokga (ayniqsa, pley-offda) chiqish faktining o‘zi ham shunday misollardan biridir.
Chavandoz boshsiz qoldi, muxlislar Chiro Immobileni ta’qib qila boshladilar. Gap "Lasio" prezidenti Klaudio Lotitoning so‘zlarida – uning ta’kidlashicha, Sarri u bilan suhbatda o‘zini xiyonat qilgandek his qilganini aytgan. Muxlislar Chironi so‘nggi yillarda sezilarli darajada pasayib ketgan "sotqin" ro‘yxatiga kiritishdi. Buning fonida forvard sudga berishga qaror qildi va hatto jamoani o‘zgartirish haqida o‘yladi.
Aynan shu muhitda Igor Tudor bosh murabbiylikka keldi. Aslida, u ehtiroslarga begona emas - "Marsel"da u temperamentli tomoshabinlar bilan ham shug‘ullanishi kerak edi. Shu bilan birga jamoa yuqori bosim chizig‘i va doimiy bosim bilan shiddatli futbol ko‘rsatdi.
Vaziyat biroz yaxshilangan – "Frozinone" bilan o‘yingacha "Lasio" 6 o‘yinda bitta g‘alabaga erishgan. Rimliklar "sariq-ko‘klar" ustidan g‘alaba qozonishgan va Tudor boshchiligidagi birinchi o‘yinda "Yuventus"ga qarshi o‘yinda 3 ochkoni qo‘lga kiritishgan.
"Lasio" so‘nggi turlarda yevrokubok uchun kurashish niyatida, bunga esa imkoniyatlar bor. Chempionlar Ligasi zonasiga ishonmaslik kerak - Italiyaning uchta gigantidan tashqari, ancha mustahkam va barqaror "Bolonya" ham bor. "Roma" va "Atalanta" bilan kurashish yanada realroq. Ularda mos ravishda 52 va 50 ochko bor, "burgutlar" 46 ochko jamg‘argan. Ta’qibchilarni ham unutmang – "Napoli" (45 ochko) ham, "Fiorentina" ham (43) marraga shoshilishi mumkin.
"Lasio"ning bugungi o‘yin uchun taxminiy tarkibi (3-4-2-1):
Mandas – Kazale, Romanyoli, Xila – Marushich, Kamada, Kataldi, Felipe Anderson – Dzakani, Pedro – Kastelyanos.
Yarim final - yaqinda yuzga tushirilgan shapaloqqa javob berish imkoniyati:
Oxirgi 20 uchrashuvda yaqqol ustunlik "keksa sinyora" tomonida. Turinliklar 12 marta g‘alaba qozonishgan. Ammo "Lasio" ham 6 marta g‘alaba qozongan - so‘nggi gegemonga qarshi kurashda bu juda ko‘p.
Oldingi uchta o‘yinda ustunlik asosan rimliklar tomonida bo‘lgan - 2 g‘alaba va bitta mag‘lubiyat. Va ulardan biri bir necha kun oldin sodir bo‘ldi - 0:1. Turinda "Yuve" so‘nggi haqoratni eslab maydonga tushadi.
Mehmonda "burgutlar" "keksa sinyora" bilan o‘yinlarda himoyasiz qolishdi - oxirgi marta ular Turindan 2019 yilda 3 ochko olishgandi.
Kiritildi: 22:57, 02.04.2024. O'qildi: 661 marta. Fikrlar: 0 ta.